Spis treści nr 12/2011
Informacje
Sprawy Nauki – opinie MNiSW
Rozmowa z prof. Barbarą Kudrycką, minister nauki i szkolnictwa wyższego
Rozmowa Forum
Rozmowa z prof. Andrzejem Książkiem, rektorem Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
Sedno sprawy
Piękni dwudziestoletni
Odpowiedzi na ankietę FA skierowaną do naszych dawnych i obecnych Autorów
Rozmowa z red. Magdaleną Bajer,
autorką cyklu „Rody uczone”
Rozmowa z prof. Piotrem Hübnerem,
autorem cyklu „Kartki z dziejów nauki w Polsce”
Rozmowa z dr. Markiem Wrońskim,
autorem cyklu „Z Archiwum nieuczciwości naukowej”
Życie naukowe
Życie akademickie
Artykuł sponsorowany
Z archiwum nieuczciwości naukowej
W stronę historii
Rody uczone
Kartki z dziejów nauki w Polsce
Okolice nauki
Książki
Mariusz Karwowski
Sean Carroll, Stąd do wieczności i z powrotem. Poszukiwanie ostatecznej teorii czasu, tłum. Tomasz Krzysztoń, PRÓSZYŃSKI MEDIA, Warszawa 2011, seria: Na Ścieżkach Nauki.
Marek Lechniak
Marek Szulakiewicz, Czas i to, co ludzkie. Szkice z chronozofii i kultury, Wydawnictwo naukowe UNIWERSYTETU MIKOŁAJA KOPERNIKA. Toruń 2011.
Jakub T. Balicki
Luka Brajnović, Pożegnania i powroty. Wspomnienia z czasów wojny i wygnania, tłum. Bronisław Krzysztof Jakubowski, WYDAWNICTWO TRIO, Warszawa 2012.
Małgorzata Pawełczyk
Ryszard Koziołek, Znakowanie trawy albo praktyki filologii, WYDAWNICTWO UNIWERSYTETU ŚLĄSKIEGO, Katowice 2011, seria: Prace Naukowe UŚ w Katowicach.
Bogdan Bernat
Myśl na uwięzi. Kontrola operacyjna środowisk akademickich województwa katowickiego przez Służbę Bezpieczeństwa w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku. Studia i szkice, red. Adam Dziuba i Mirosław Sikora, ODDZIAŁ INSTYTUTU PAMIĘCI NARODOWEJ – KOMISJA ŚCIGANIA ZBRODNI PRZECIWKO NARODOWI POLSKIEMU W KATOWICACH, Katowice 2010.
Felietony
Szkiełko w oku
Na marginesach nauki
Blog bibliotekarza
Warto inwestować w najlepszych
W tej kadencji – zwłaszcza w jej pierwszym okresie – będziemy koncentrować się na tym, by zmiany wpisane do ustaw reformujących naukę i szkolnictwo wyższe były odpowiednio wdrażane przez jednostki naukowe i uczelnie. By polska nauka i polskie uczelnie wykorzystywały szanse, które dają nowe przepisy, tak aby odpowiednio stosowane stały się trampoliną rozwoju i poprawy jakości nauki oraz edukacji. Nowoczesne zarządzanie i otwarta na najtęższe umysły polityka personalna z pewnością w tym pomogą. My ze swojej strony będziemy wspierać te procesy także poprzez politykę finansową. (...) Niewątpliwie nadal musimy intensywnie pracować nad tym, by uczelnie, instytuty badawcze i naukowe z jednej strony, a podmioty gospodarcze z drugiej, przełamywały bariery we wzajemnej współpracy. Polska i Europa w obliczu trudnej sytuacji finansowej potrzebują bardziej niż kiedykolwiek dodatkowych pomostów między nauką i gospodarką, zapewniających efektywniejszy transfer nowych technologii.
Rozmowa z prof. Barbarą Kudrycką, minister nauki i szkolnictwa wyższego – str. 22–23
czytaj »
Lekarz bez LEP-u i stażu
Na pewno LEP nie był dobrze pomyślany. Ktoś, kto nie zdał tego egzaminu, musiał pół roku czekać na powtórkę. To niedobrze. Byłoby lepiej, gdyby można było do niego podchodzić drugi raz w krótszym terminie, a w końcu – nawet jak do egzaminu komisyjnego. To, że LEP nie jest idealny, nie jest wystarczającym powodem, żeby go znosić. Jeśli zlikwidujemy LEP i nie zastąpimy go innym egzaminem całościowym, to będzie źle, podziała demobilizująco na wszystkich. Jakiś egzamin całościowy kandydat na lekarza powinien zdawać. Uważam, że mógłby to być egzamin na koniec studiów, na zasadzie normalnego egzaminu z możliwością poprawki i „komisu” w przypadku porażki. Wyuczmy lekarza, a na koniec zróbmy mu porządny, solidny egzamin całościowy.
Z prof. Andrzejem Książkiem, rektorem Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, rozmawia Piotr Kieraciński – str. 26–28
czytaj »
Piękni dwudziestoletni
Na jubileusz dwudziestolecia „Forum Akademickiego” przygotowaliśmy blok tekstów, na który składają się: odpowiedzi naszych Autorów, dawnych i obecnych, na ankietę dotyczącą Ich współpracy z FA, rozmowy z Autorami stałych cykli o Ich sposobach redagowania własnych rubryk, teksty wspomnieniowe oraz przypominające inicjatywy podejmowane na łamach FA przez redakcję, a także bogaty serwis fotograficzny, dokumentujący naszą pracę oraz rozmaite formy aktywności redaktorów FA i pracowników AOW, wydawcy czasopisma.
„Forum Akademickie” jest finansowane w ramach umowy 933/P-DUN/2017 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na działalność upowszechniającą naukę.
ARCHIWUM