×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Spis treści nr 04/2008

Rozmowa Forum

Rozmowa z prof. Markiem Rockim, przewodniczącym Państwowej Komisji Akredytacyjnej
– rozmowa z prof. M. Rockim, przew. PKA

Nauka

Problemy nauki

Adam Proń, Halina Szatyłowicz, Janusz Zachara
Porównanie dorobku i ilości cytowań członków akademii naukowych Polski, Francji i Węgier
Ludwik Komorowski
Czy postępowanie o nadanie stopnia bądź tytułu naukowego osobie nie zatrudnionej w placówce powinno być bezpłatne?

Z archiwum nieuczciwości naukowej

Marek Wroński
Plagiat na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa PW

Listy do redakcji

Prof. Andrzej Białas, prezes PAU

Skomplikowane i proste

Monika Słupecka
Laureatka III nagrody w konkursie „FA” dla młodych badaczy i popularyzatorów nauki

Z laboratoriów

Halina Bykowska
Sztuczna krtań i inne dokonania pracowników Katedry Systemów Multimedialnych PG
Artur Wolski
O stanie wiedzy na temat coraz powszechniejszego schorzenia

Szkolnictwo wyższe

Życie akademickie

Zbigniew Drozdowicz
Wewnętrzne i zewnętrzne problemy reformy systemu szkolnictwa wyższego w Polsce
Roman Maciej Kalina
O nieracjonalnych, nielogicznych kryteriach awansu nauczycieli akademickich i wyższych uczelni
Jerzy Błażejowski, Bogusław Smólski, Tadeusz Szulc
Prawne, organizacyjne i finansowe problemy kształcenia na poziomie doktoranckim
Marek Misiak
Odpłatność za studia a system stypendiów i ceny wynajmu mieszkań
Aldona Kamela−Sowińska
Współpraca wyższych uczelni z biznesem w realizacji strategii lizbońskiej

RGSzW

Jerzy Błażejowski

W stronę historii

Rody uczone

Magdalena Bajer

Kartki z dziejów nauki w Polsce

Piotr Hübner
Życie naukowe Śląska w okresie międzywojennym

Okolice nauki

(fig)

Felietony

Henryk Grabowski

Szkiełko w oku

Piotr Müldner−Nieckowski

Na marginesach nauki

Leszek Szaruga

Blog bibliotekarza

Henryk Hollender

None

Okładka 'Forum Akademickiego' nr 04/2008

Wszyscy się uczymy

Według mnie, docelowo PKA powinna się zajmować akredytacją instytucji, a akredytacją kierunków i programów – komisje środowiskowe. Przyznaję, że to jest bardzo daleko idący postulat i oczywiście wymaga on zmiany ustawy. Moja wizja całości systemu szkolnictwa wyższego jest zresztą także dużo bardziej liberalna niż funkcjonująca obecnie. Uważam, że zamiast dyplomu państwowego powinny funkcjonować jedynie dyplomy poszczególnych uczelni. To rynek decydowałby o ocenie jakości, zatrudniając absolwentów. Konsekwentnie – stopnie i tytuł byłyby nadawane przez uczelnie, a nie przez państwo.

Z prof. Markiem Rockim, przewodniczącym Państwowej Komisji Akredytacyjnej, rozmawia Andrzej Świć

Ile kosztują stopnie akademickie

Czy uczelnia (wydział) ma prawo świadczyć bezpłatnie osobom postronnym usługi edukacyjne polegające na prowadzeniu postępowania o nadanie stopnia lub tytułu naukowego? Koszty własne tej usługi są znane i niemałe. Korzyści dla klienta oczywiste. Wydaje się, że angażowanie środków wydziałowych (koszt recenzji itp.) na rzecz osób innych niż zatrudnione w uczelni pozostawałoby w sprzeczności z duchem, jeśli nie z literą ustawy o finansach publicznych. Ostrożny dziekan, który choć raz miał kontakt z NIK, na pewno takiej decyzji nie podejmie. Uzasadnieniem dla dziekana jest rozporządzenie ministra (...), które wskazuje, że wydział może zawrzeć umowę z jednostką zatrudniającą kandydata w celu odzyskania nakładów finansowych zainwestowanych w przewód.

Prof. Ludwik Komorowski sugeruje, że warto zmienić nieżyciowe przepisy zabraniające pobierania opłat za prowadzenie przewodów doktorskich i habilitacyjnych oraz postępowań o nadanie tytułu profesora

Życiodajny pokarm

Badania pokazały, że bioaktywne substancje siary i mleka w istotny sposób regulują wzrost, dojrzewanie i adaptację przewodu pokarmowego noworodka. Bo przewód pokarmowy noworodka jest jak dom w stanie surowym (czytam na jednym z portali internetowych poświęconych zaletom karmienia piersią) i potrzeba jeszcze wielu materiałów wykończeniowych, aby się stał prawdziwą fortecą, która oprze się każdemu niebezpieczeństwu. Wysiłki badaczy idą w kierunku poznania tej skomplikowanej budowli, jaką jest dynamicznie rozwijający się układ pokarmowy noworodka oraz zidentyfikowania czynników wpływających na jego funkcjonowanie.

Tekst mgr Moniki Słupeckiej o badaniach nad wpływem naturalnego karmienia noworodków na prawidłowy rozwój ich przewodu pokarmowego zdobył III nagrodę w naszymkonkursie „Skomplikowane i proste”

Unowocześnianie polskich uczelni

(...) sprawa kadr. Trzeba niestety dokonać ich gruntownej weryfikacji, to znaczy zażądać od wszystkich (również od tych, którzy zaliczyli wszystkie progi awansowe) przedstawienia świadectwa aktywności naukowej (udokumentowanej publikacjami) i dydaktycznej (udokumentowanej wypromowanymi magistrami i doktorami), ze szczególnym uwzględnieniem kilku ostatnich lat. Może ktoś powiedzieć: to nic nowego – takie świadectwo jest przecież co roku sporządzane w postaci „sprawozdania z...”. To prawda. Jednak nie jest i nie będzie ono miało większego znaczenia, jeśli za nim nie pójdą następne kroki – takie, jak porównanie tych osiągnięć z obowiązującymi w tym zakresie wymaganiami w uczelniach zachodnich i podziękowanie za dalszą pracę na zajmowanym stanowisku tym, których wyniki wyraźnie odbiegają od średniej zachodnioeuropejskiej.

Jakie sfery szkolnictwa wyższego wymagają unowocześnienia i jakie bariery to utrudniają, zastanawia się prof. Zbigniew Drozdowicz

„Forum Akademickie” jest finansowane w ramach umowy 933/P-DUN/2017 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na działalność upowszechniającą naukę.

ARCHIWUM