Wskaźniki komercjalizacji wyników badań w Polsce sytuują nas na odległym miejscu wśród krajów UE, powinniśmy więc wysoko punktować ten obszar działalności jednostek naukowych. Wydaje się także niezbędne reanimowanie projektów realizowanych we współpracy z przemysłem na wzór tzw. projektów celowych. Zastrzeżenia budzi także możliwość obiektywnej oceny wyników badań poprzez publikacje, tak różnie punktowane w poszczególnych dyscyplinach nauki. Wyłania się też kwestia uwzględnienia ważnych społecznie publikacji, w tym popularnonaukowych. Wydaje się, że ich brak jest jedną z przyczyn niedoceniania roli i przydatności praktycznej wyników nauki, a co za tym idzie – braku społecznego, a także finansowego wsparcia jej rozwoju.
czytaj »
Akademicyzm (...) przeważa nad kształceniem zawodowym, gdyż dotychczasowe wymogi dotyczące kwalifikacji nauczycieli akademickich (...) były zbyt wygórowane. Sytuację można uzdrowić rozwijając praktyki zawodowe, ale czy biznes jest zainteresowany przyjmowaniem studentów w skali masowej na takie praktyki? Uczelnie bez wsparcia z zewnątrz dalej będą kształcić akademicko. Jak wyjść z tej „kwadratury koła”? Nowe regulacje prawne sprzyjają zatrudnianiu specjalistów z biznesu. Pytanie, czy będą oni tym zainteresowani, przy niewygórowanych płacach. (...) uniwersytety (...) powinny kształcić na potrzeby nowoczesnej gospodarki, w której (...) powinno dominować godnościowe, a nie przedmiotowe podejście do pracownika, w której ceni się umiejętność dzielenia się wiedzą, a nie tylko fakt jej posiadania.
Jan Wyrwiński i dr Krzysztof Leja oceniają wzajemnie warunki współpracy między uczelniami a gospodarką – str. 26-28
czytaj »O ile ewidencja przychodów jest dla kwestorów uczelni zadaniem prostym, o tyle zadania związane z podziałem kosztów działalności dydaktycznej na koszty studiów stacjonarnych i niestacjonarnych sprawiają duże trudności, a stosowany w wielu uczelniach ich podział budzi wątpliwości. Wątpliwości te potwierdziła ubiegłoroczna kontrola NIK przeprowadzona w 27 uczelniach publicznych i 11 niepublicznych. Z raportu wynika, że 74 proc. skontrolowanych uczelni publicznych nie prowadzi odrębnej ewidencji księgowej kosztów z podziałem na koszty studiów stacjonarnych i koszty studiów niestacjonarnych. Z tego powodu można sadzić, że rektorzy uczelni nie mają pełnej wiedzy o prawidłowym wykorzystaniu dotacji budżetowej przeznaczonej na pokrycie tylko kosztów studiów stacjonarnych.
Dr inż. Henryk Miłosz proponuje metodę dzielenia dotacji dydaktycznej na studia stacjonarne i niestacjonarne – str. 34-36
czytaj »Co najmniej połowa wszystkich komórek mózgu to glej – kategoria, w skład której wchodzi kilka wyspecjalizowanych subpopulacji. Najbardziej interesującą w kontekście wytwarzania neuronów de novo jest najliczniejsza z nich: astrocyty. Opisane przez pierwszych neuroanatomów jako komórki podporowe, przez ostatnie dwie dekady dostarczyły neurobiologom wielu zaskoczeń. Astrocyty okazały się bowiem komórkami bardzo wyspecjalizowanymi i pełniącymi liczne, skomplikowane funkcje: nie tylko wspierają metabolizm neuronów, ale też współtworzą barierę krew-mózg, kształtują środowisko pozakomórkowe dzięki ekspresji licznych białek transporterowych, (...) wreszcie – aktywnie uczestniczą w przekazywaniu informacji, odbierając bodźce od neuronów i wydzielając substancje sygnałowe.
W artykule wyróżnionym w konkursie FA „Skomplikowane i proste” mgr Michał Kiełbiński prezentuje swoje badania nad funkcjonowaniem szczególnych komórek mózgowych – str. 56-58
czytaj »„Forum Akademickie” jest finansowane w ramach umowy 933/P-DUN/2017 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na działalność upowszechniającą naukę.
ARCHIWUM