Kształcenie zamawiane będzie w dużej mierze dotyczyło kierunków technicznych i wybranych kierunków przyrodniczych oraz ścisłych. (...) Dla kształcenia właśnie na tych kierunkach mamy zielone światło i pieniądze z Brukseli. Jeżeli chodzi o nauki techniczne, przyrodnicze i ścisłe, to w przeważającej mierze są one uprawiane w dużych państwowych uczelniach technicznych i uniwersytetach. I siłą rzeczy to właśnie w tych uczelniach będzie lokowane kształcenie zamawiane. Nie ma w tym żadnej intencji dyskryminacji. Program będzie dla wszystkich otwarty, ale oczywiście największe szanse mają uczelnie silne naukowo. Dziś brakuje na przykład firm badawczych rozwijających nowe technologie. Wkład w ich rozwój mogą wnieść silne naukowo uczelnie i właśnie takie powinniśmy finansować.
Rozmowa z prof. Stefanem Jurgą, sekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Inicjatywa Technologiczna zakłada finansowanie projektów badawczo−rozwojowych w przedsiębiorstwach, co ma zaktywizować je do współpracy z jednostkami naukowymi. Z drugiej strony, finansuje badania aplikacyjne w jednostkach naukowych, co sprzyjać będzie pobudzaniu działalności naukowej przybliżającej jednostki naukowe do sfery gospodarki. Realizacja przedsięwzięcia ma sprawić, by nakłady na badania i rozwój stanowiły istotny element działalności innowacyjnej polskich przedsiębiorstw. Dzięki temu powinien wzrosnąć udział podmiotów gospodarczych w wydatkach na B+R.
O rządowych projektach reformy systemu nauki w Polsce pisze Jacek T. Gierliński, pełnomocnik ministra MNiSW
Zdjęcie fitosocjologiczne, mimo że jego nazwa kojarzy się z fotografią, ma formę tekstową, a zawiera informacje, które pozwalają na wizualizację, nawet po latach, badanego fragmentu lasu, łąki, pola czy innego ekosystemu. Z takiego zdjęcia dowiadujemy się, czy zbiorowisko składało się z warstw (w lesie zwykle wyróżniamy warstwę drzew, podszytu, runa oraz warstwę mchów i porostów), jaki procent badanej powierzchni pokrywały wyróżnione warstwy i, co najważniejsze, jakie gatunki występowały na badanej powierzchni i jaka była ich obfitość. Jeżeli położenie powierzchni zdjęcia określone jest dokładnie (...), to wracając co pewien czas na tę samą powierzchnię dowiadujemy się, jaki jest kierunek przemian roślinności i możemy zastanawiać się nad przyczynami obserwowanych procesów.
Mgr Ewa Stefańska, w tekście wyróżnionym w konkursie „Skomplikowane i proste”, pisze o badaniach leśnych zbiorowisk roślinnych
(...) jestem przekonany, że interes gospodarczy naszego kraju przemawia za tym, aby wszystkim podmiotom, które tego chcą, potrzebują i mogą, a więc i państwowym szkołom wyższym, stwarzać warunki prawne do jak najszerszego prowadzenia działalności gospodarczej, a nie szukać pretekstów taką działalność uniemożliwiających. Granicą podejmowania działalności gospodarczej przez szkoły wyższe powinno być tylko zachowanie wykonywania szeroko rozumianych ustawowych i statutowych zadań, których wyłącznie finansowym wsparciem ma być ta działalność. Uczelnia państwowa nie staje się przez to przedsiębiorcą...
Prof. Wojciech J. Katner przekonuje, by nie utrudniać państwowym uczelniom prowadzenia działalności gospodarczej
„Forum Akademickie” jest finansowane w ramach umowy 933/P-DUN/2017 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na działalność upowszechniającą naukę.
ARCHIWUM