×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Spis treści nr 05/2008

Wstępniak

Piotr Kieraciński

Rozmowa Forum

Rozmowa z prof. Barbarą Kudrycką, ministrem nauki i szkolnictwa wyższego
– rozmowa z prof. B. Kudrycką, ministrem NiSW

Nauka

Problemy nauki

Józef Kalisz
Do mierzenia dorobku uczonych potrzebne są odpowiednie narzędzia i procedury
Marian Nowy
O ks. prof. Michale Hellerze, laureacie Nagrody Templetona
prof. dr hab. Mirosław Krajewski

Z archiwum nieuczciwości naukowej

Marek Wroński
Plagiat pracy magisterskiej w PO

Skomplikowane i proste

Adam Kuzdraliński
Laureat I wyróżnienia w konkursie „FA” dla młodych badaczy i popularyzatorów nauki

Z laboratoriów

Piotr Kieraciński
Osiągnięcia Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów w Warszawie
Rozmowa z Jerzym Jarzębskim, profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, krytykiem literackim
– rozmowa z prof. J. Jarzębskim, prof. UJ, krytykiem literackim

Szkolnictwo wyższe

RGSW

Jerzy Błażejowski

Życie akademickie

Tomasz Goworek
O kulturze technicznej decyduje poziom nauczania i wykształcenia
Jolanta Buczek
Potrzebny jest przepływ informacji między gospodarką a szkolnictwem wyższym
Roman Maciej Kalina
O jednolitym systemie ewaluacji osiągnięć badawczych, dydaktycznych i organizacyjnych
Mieczysław Moszkowicz
Oprócz pieniędzy ważna jest zmiana stylu myślenia o reformie szkolnictwa wyższego

Krasp

Karol Musioł
Jerzy Malec

W stronę historii

Rody uczone

W imperium i w Europie Magdalena Bajer

Kartki z dziejów nauki w Polsce

Piotr Hübner
Próby samookreślenia uniwersytetów

Gwiazdy i meteory

Piotr Kieraciński
Adam Wanke, antropolog

Okolice nauki

Jan Kozłowski
Metafora jako narzędzie rozwoju języka i twórczości pozajęzykowej
(fig)
O poradniach językowych
Beata Maj

Felietony

Henryk Grabowski

Szkiełko w oku

Piotr Müldner−Nieckowski

Na marginesach nauki

Leszek Szaruga

Blog bibliotekarza

Henryk Hollender
Okładka 'Forum Akademickiego' nr 05/2008

Naprawdę głęboka zmiana

Żeby móc poważnie dyskutować, dobrze mieć w ręku konkretny dokument i konkretne propozycje. I taki dokument stworzyliśmy. Projekt został rozesłany do wszystkich najważniejszych instytucji, uczelni wyższych i instytutów naukowych, jbr−ów; jest też dostępny na stronie internetowej ministerstwa. Przedstawiliśmy konspekt najwyższemu recenzentowi, jakim jest środowisko i to ono ocenia zawarte w nim rozwiązania. (...) Cel i kierunek zmian – nastawienie na wprowadzenie mechanizmów wymuszających jakość i efektywność we wszystkich obszarach – to są warunki sine qua non, jesteśmy natomiast otwarci na dyskusję w sprawach szczegółowych.

Z prof. Barbarą Kudrycką, ministrem nauki i szkolnictwa wyższego, rozmawia Andrzej Świć

Toksyczny świat grzybów

Mykotoksyny to tzw. metabolity wtórne grzybów. Związki te wykazują toksyczność w stosunku do zwierząt, roślin oraz innych mikroorganizmów (co ciekawe, niektóre mają również działanie antybiotyczne). Spożywanie pokarmu zanieczyszczonego mykotoksynami może powodować niebezpieczne objawy: utratę apetytu, wymioty, uszkodzenie narządów wewnętrznych, w tym mózgu, nowotwory, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć. (...) Pomimo że nie wszystkie mechanizmy oddziaływania grzybowych toksyn na organizm ludzki zostały dokładnie poznane, wiadomo, że żywność powinna być monitorowana pod kątem występowania tych niebezpiecznych związków.

Mgr Adam Kuzdraliński, laureat wyróżnienia w konkursie „Skomplikowane i proste”, pisze o swoich badaniach nad trującymi produktami grzybów pleśniowych

Przesłanki transformacji

Nakłady na naukę i szkolnictwo wyższe w Polsce osiągnęły już poziom tak niski, że nie znajduje to odniesienia w najnowszej historii Polski. Budżet B+R w Polsce spadł w ostatnich latach do poziomu około 0,4 proc. PKB i należy do najniższych w Europie. (...) Niezależnie jednak od potrzeby znacznego zwiększenia nakładów na B+R, równie ważny, jeśli nie ważniejszy, jest problem zmiany obecnego stylu myślenia na temat transformacji tego sektora. Jego istota sprowadza się do przekonania, że uregulowania prawne, finansowe czy organizacyjne wystarczą do transformacji szkolnictwa wyższego i sektora B+R w konkurencyjną, sprawnie działającą dziedzinę gospodarki.

Skutkiem braku transformacji sektora nauki i szkolnictwa wyższego jest nierynkowa logika jego działania, pisze prof. Mieczysław Moszkowicz

Świat człowieka, świat metafor

Nowe i abstrakcyjne idee rozumiemy o tyle, o ile wiążemy je ze znanymi sobie realiami świata natury lub świata kultury. Jest tak dlatego, że choć umiejętność abstrahowania jest warunkiem nie tylko dokonywania innowacji, ale także życia w rozwiniętych społeczeństwach, sami nie jesteśmy bezcielesnymi duchami, lecz jednostkami ukształtowanymi przez wspólne praktyki społeczne. Abstrakcję rozumiemy przez odniesienie do czegoś znanego i konkretnego. Abstrakcyjne pojęcie czasu staje się zrozumiałe przez użycie metafor przestrzeni, takich jak „na przestrzeni czasu” i „na przestrzeni dziejów”. Także upływ czasu mierzymy za pomocą pojęć związanych z przestrzenią – objętości i odległości (zapełnianie piaskiem półkuli klepsydry, przesuwanie się wskazówek zegara).

Dr Jan Kozłowski analizuje wpływ językowej metaforyzacji pojęć na rozwój nauki i twórczości

„Forum Akademickie” jest finansowane w ramach umowy 933/P-DUN/2017 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na działalność upowszechniającą naukę.

ARCHIWUM