Nagroda im. Jana Jędrzejewicza
Najlepsza książka o historii nauki i techniki
Laureatem piątej edycji Nagrody im. Jana Jędrzejewicza dla najlepszej polskiej książki poświęconej historii nauki i techniki został prof. Jan Parafiniuk za pracę Dwa wieki nauk mineralogicznych na Uniwersytecie Warszawskim . „Zawiera ona gruntowne omówienie rozwoju nauk mineralogicznych na tle historii warszawskiej uczelni. Z tego powodu jest ważną publikacją zarówno dla historyków nauk o Ziemi, jak i historyków oświaty. Przedstawia temat w sposób zajmujący, zawiera też świetnie opracowany materiał biograficzny” - czytamy w komunikacie.
Kapituła Nagrody przyznało też dwa wyróżnienia książkom: Adeli Kobelskiej Miasto. Uniwersytet. Literaturoznawstwo. Poznań lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku jako przestrzeń działania Koła Polonistów (Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2016) oraz Teresy Kotaszewicz Tadeusz Tołwiński 1887–1951. Architekt, urbanista, twórca Polskiej Szkoły Urbanistyki (Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2016).
Konkurs o Nagrodę im. Jana Jędrzejewicza, ufundowaną przez samorząd miasta Płońsk i przyznawaną od 2013, organizują Komitet Historii Nauki i Techniki PAN oraz Kasa im. Józefa Mianowskiego – Fundacja Popierania Nauki.
Patron nagrody, Jan Walery Jędrzejewicz (1835–1887), z wykształcenia i zawodu lekarz, zajmował się też astronomią. Mieszkał i pracował w Płońsku, gdzie stworzył prywatne obserwatorium. Jego Kosmografia (1886) przez wiele lat była głównym polskim podręcznikiem astronomii.
Kapituła Nagrody im. Jana Jędrzejewicza zwraca się do przedstawicieli środowiska naukowego, autorów i wydawców z prośbą o zgłaszanie do kolejnych edycji nagrody wartościowych książek poświęconych historii nauki i techniki. Termin nadsyłania zgłoszeń do szóstej edycji Nagrody upływa 30 kwietnia 2018 roku. W konkursie mogą wziąć udział publikacje, które ukazały się w roku 2017.
Więcej informacji na stronie Komitetu Historii Nauki i Techniki PAN www.khnit.pan.pl.
erem
Komentarze
Tylko artykuły z ostatnich 12 miesięcy mogą być komentowane.