Sienkiewicz przez cały rok

W tym numerze sygnalizujemy jubileusze 400-lecia śmierci gigantów literatury światowej, Szekspira i Cervantesa. W Polsce towarzyszą im obchody jubileuszu rodzimego giganta, Henryka Sienkiewicza. To 170-lecie urodzin i 100-lecie śmierci pisarza, lecz także 120-lecie ukończenia Quo vadis , jedynej polskiej książki funkcjonującej w kanonach literatury światowej.

W kwietniu tego roku wicepremier Piotr Gliński zainaugurował w Oblęgorku na Kielecczyźnie obchody Roku Sienkiewiczowskiego, ustanowionego przez Parlament RP, i zachęcał Polaków do głębszej lektury książek naszego pierwszego noblisty.

Instytut Książki ogłosił konkurs projektów pod nazwą Rok Sienkiewicza 2016, z budżetem 800 tys. zł, którego celem było wyłonienie najciekawszych inicjatyw artystycznych, naukowych, edukacyjnych, dokumentacyjnych oraz popularyzatorskich związanych z osobą i twórczością Sienkiewicza.

Jubileusz wyzwolił aktywność naukowców, artystów, środowisk edukacyjnych i kulturalnych, które na rok 2016 zaplanowały wiele różnorodnych wydarzeń popularyzujących twórczość i działalność Sienkiewicza.

Najbardziej chyba spektakularne okazało się, zainicjowane przez parę prezydencką, Narodowe Czytanie Quo vadis . Powieść o miłości, upadającym imperium i sile wiary czytano w parkach, kawiarniach, na szczytach gór i w jednostkach wojskowych.

Spośród licznych publikacji rocznicowych wymieńmy tom esejów Sienkiewicz dzisiaj , złożony z tekstów publikowanych już wcześniej, lecz wartych przypomnienia. Nie mają one charakteru naukowego.
„Z antologii będzie mógł skorzystać zarówno student, jak i wykładowca uniwersytecki lub nauczyciel w szkole, w pracy z uczniami” – pisze o książce prof. Maria Jolanta Olszewska.

Wśród wystaw króluje wrocławska wystawa „Nie Na marne ” z kolekcji Ossolineum. Głównym celem tej ekspozycji jest  ukazanie przejawów popularności Henryka Sienkiewicza  w kraju i za granicą, „pod wszelkimi długościami i szerokościami geograficznymi”. Skarbami Ossolineum są autografy Trylogii i Quo vadis , pierwodruki, przekłady, monety, medale, fotografie, plakaty, pocztówki ze scenami z powieści.

Oryginalną formą upowszechniania prozy autora Bez dogmatu stał się cykl audycji w Radio Lublin Sienkiewicz, jakiego nie znamy . Przez cały rok młodzież z powiatu łukowskiego czyta utwory Sienkiewicza, powiat zaś sponsoruje ten program. Przypomnijmy, że na Ziemi Łukowskiej leży Wola Okrzejska, gdzie pisarz się urodził, a istniejące tam Muzeum Sienkiewicza obchodzi właśnie 50-lecie istnienia.

Trudno wymienić wszystkie formy upamiętnienia pisarza, z którymi można się zetknąć w Roku Sienkiewicza. Uniwersytety przygotowały konferencje naukowe, a także wykłady dla nauczycieli języka polskiego. Np. Uniwersytet Gdański zaproponował nauczycielom spotkania pod hasłem Jak czytać Sienkiewicza? Muzeum Narodowe w Kielcach zorganizowało we wrześniu pokaźną konferencję Sienkiewicz – tekst, lektura i społeczna praxis. Narodowe Centrum Kultury przygotowało bardzo bogatą i przydatną stronę internetową. O swoim patronie pamiętają szkoły, a biblioteki organizują konferencje i konkursy. Ciekawostką jest siedmiogodzinny serial audio według powieści Krzyżacy w reżyserii Krzysztofa Czeczota, z wybitnymi aktorami, pieczołowitą produkcją dźwiękową i efektami walk. W sierpniu, na targach książki w Pekinie, zaprezentowano premierę pierwszego odcinka chińskiej wersji językowej tego serialu.

(fig)