Konkurs im. Profesora Czesława Mojsiewicza
Poznański Oddział Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych wraz z Wydziałem Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu organizują konkurs im. Profesora Czesława Mojsiewicza na Najlepszą Książkę o Tematyce Politologicznej. Monografia autorstwa dr hab. Krystyny Leszczyńskiej z Zakładu Dziennikarstwa Wydziału Politologii UMCS pt. Senat Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1989-2011 , opublikowana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, została przez Kapitułę Konkursu, której przewodniczą dr hab. Andrzej Stelmach, prof. UAM, dziekan WNPiD UAM oraz dr Stanisław Zyborowicz, przewodniczący poznańskiego oddziału PTNP, jednogłośnie uznana za najlepszą książkę o tematyce politologicznej opublikowaną w 2015 roku w Polsce. W recenzji wydawniczej prof. Longin Pastusiak napisał o tej książce, że posiada „charakter obiektywnej, naukowej analizy Senatu, opartej na empirycznych danych (…) Jest to wyjątkowa pozycja, rezultat benedyktyńskiej pracy badawczej (...). Na uwagę zasługuje bogata baza źródłowa, nie tylko w sensie ilościowym, ale także odnośnie do różnorodnych form dokumentacji. Autorka przedstawia imponujący zakres informacji o Senacie i wprowadza analizę porównawczą różnych aspektów działalności Senatów poszczególnych kadencji. Pracę wzbogacają (...) wykresy, tabele i liczne przypisy (...). Jestem przekonany, że [publikacja ta] przyczyni się do rozszerzenia wiedzy o drugiej izbie polskiego parlamentu”.
Celem Konkursu, który odbywa się na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, jest popularyzacja wiedzy o polityce i naukach zainteresowanych tą sferą życia społecznego. Kapituła nagradza badaczy wyróżniających się rzetelnością, innowacyjnością oraz troską o wysoką efektywność i jakość prowadzonych badań.
Wręczenie dyplomu i nagrody pieniężnej odbędzie się na dorocznej konferencji naukowej organizowanej przez Polskie Towarzystwo Nauk Politycznych (PTNP) w Słubicach w lutym 2017 roku.
Niniejsza publikacja została również wyróżniona w konkursie „Gaudeamus” na najlepszą książkę akademicką roku 2015 podczas 19. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie w dniach 22-25 października 2015 roku.
Komentarze
Tylko artykuły z ostatnich 12 miesięcy mogą być komentowane.