Za teatr alternatywny i chrzest Polski
W dniach 7-10 kwietnia odbyły się w Warszawie XXII Targi Wydawców Katolickich. Podczas targów wręczono nagrody Feniks. Wśród nagrodzonych są uczeni i wydawcy akademiccy.
Nagrodę Główną FENIKS 2016 otrzymał prof. Leszek Mądzik (na fot.), historyk sztuki i reżyser teatralny z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Nagrodzono go za całokształt działalności artystycznej. Prof. Mądzik jest twórcą kultowego teatru alternatywnego – Sceny Plastycznej KUL. Diamentowego FENIKSA przyznano ks. prof. kard. Gerhardowi Ludwigowi Müllerowi za książkę Dogmatyka katolicka (Wydawnictwo WAM). FENIKS Specjalny przypadł prof. Krzysztofowi Ożogowi, historykowi z Uniwersytetu Jagiellońskiego, za książkę 966. Chrzest Polski (Wydawnictwo Biały Kruk). To dobrze, że jury nagrodziło ważną pozycję, związaną z jubileuszowym wydarzeniem, konstytuującym polską państwowość i determinującym rozwój naszej kultury na całe następne tysiąclecie (obszerny wywiad z prof. Ożogiem publikujemy w majowym numerze „Forum Akademickiego”).
W kategorii „Nauki kościelne” nagrodzono Theologia Benedicta tom I-III ks. prof. Jerzego Szymika z Uniwersytetu Śląskiego (Księgarnia Świętego Jacka). Za eseistykę FENIKSA otrzymał ks. prof. Michał Heller, autor książki Bóg i geometria. Gdy przestrzeń była bogiem (Copernicus Center Press). Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Adam Mickiewicza w Poznaniu nagrodzono za edycję Modlitewnika Olbrachta Gasztołda kanclerza wielkiego litewskiego 1528 r . w opracowaniu Katarzyny Krzak-Weiss, Wiesława Wydry i Rafała Wójcika. Prof. Robert R. Chodkowski z KUL otrzymał FENIKSA za przekład dzieł Ajschylosa Tragedie Tom I: Persowie, Siedmiu przeciw Tebom, Błagalnice, Perseusz w okowach (Towarzystwo Naukowe KUL). W kategorii „Seria wydawnicza (dzieła zebrane)” nagrodzono Zadania współczesnej metafizyki pod red. naukową ks. prof. Andrzeja Maryniarczyka, dr Katarzyny Stępień i dr. Arkadiusza Gudańca (Polskie Towarzystwo Świętego Tomasza z Akwinu). Nagrodę Mały FENIKS, przyznawaną za dokonania na polu promocji książek i wartości chrześcijańskich, katolickich, religijnych w mediach i na innych płaszczyznach, otrzymało Międzynarodowe Centrum Dialogu Międzykulturowego i Międzyreligijnego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
W gronie wyróżnionych znaleźli się: w kategorii „Nauki kościelne”: Fides et passio o. Wojciecha Giertycha OP (Wydawnictwo Bernardinum) i U podstaw pedagogiki personalistycznej. Filozoficzny kontekst sporu o wychowanie dr hab. Barbary Kiereś (Wydawnictwo KUL); w kategorii „Edytorstwo”: Maryja Królowa Polski ks. prof. Waldemara Chrostowskiego i Adama Bujaka (Biały Kruk); w kategorii „Książka autora zagranicznego”: Szlak nadziei. Armia Andersa. Marsz przez trzy kontynenty Normana Daviesa (Rosikon Press); w kategorii „Tłumacz”: Natura wszechświata. Czas jego rodzaje. Rachuba czasu Bedy Czcigodnego (Towarzystwo Naukowe KUL), Kryzys ekonomiczny i kryzys wartości Paula Dembińskiego i Simony Beretty (Wydawnictwo M), Spór o Europę. Zderzenia cywilizacji prof. Piotra Jaroszyńskiego (Polskie Towarzystwo Świętego Tomasza z Akwinu); w kategorii „Historia”: 1920. Prawdziwy cud nad Wisłą. Przebudzenie Polaków dr. Jarosława Szarka (Wydawnictwo AA) i Polska w niewoli 1945-1989 prof. Ryszarda Terleckiego (Wydawnictwo AA); w kategorii „Duchowość”: Wielka księga duchowości katolickiej ks. prof. Marka Chmielewskiego (Wydawnictwo AA) i Miłosierdzie Pana od wieków i na wieki ks. prof. Stanisława Witczyka (Wydawnictwa Jedność); w kategorii „Muzyka chrześcijańska”: album Symphony of Providence (Symfonia o Opatrzności ) prof. Pawła Łukaszewskiego.
(rat)
Komentarze
Tylko artykuły z ostatnich 12 miesięcy mogą być komentowane.