W 600-lecie urodzin patrona

Tegoroczny, 18. Konkurs o Nagrodę im. Jana Długosza miał wyjątkowy charakter – przebiegał w roku poświęconym patronowi konkursu. Niestety, wśród 57 zgłoszonych do konkursu książek z obszaru humanistyki żadna nie była poświęcona wprost Janowi Długoszowi, epoce, w której żył, czy choćby historiografii.

W Roku Jana Długosza – ogłoszonym z okazji 600-lecia urodzin wybitnego humanisty – do konkursu o nagrodę jego imienia 34 wydawnictwa zgłosiły 57 książek. Tylko 9 spośród zgłaszających to oficyny akademickie. Zaproponowały one 16 książek. Nie jest to szczególny powód do dumy, że oficyny, które z natury powinny publikować prace z zakresu humanistyki, zgłaszają do tak prestiżowego konkursu tak niewiele prac.

Jury konkursu, które tworzą profesorowie Władysław Stróżewski (przewodniczący), Ryszard Nycz, Jan Ostrowski, Leszek Polony, Piotr Sztompka i Jerzy Wyrozumski, nominowało do Nagrody im. Jana Długosza 2015 10 książek: Andrzej Chwalba, Samobójstwo Europy. Wielka wojna 1914-1918, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2014; Michał Głowiński, Rozmaitości interpretacyjne. Trzydzieści szkiców, Wydawnictwo Instytutu Badań Literackich PAN, Warszawa 2014; Andrzej Leder, Prześniona rewolucja. Ćwiczenie z logiki historycznej, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2014; Anna Matuchniak-Krasuska, Za drutami oflagów. Studium socjologiczne, Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu, Opole 2014; Zbigniew Mikołejko, We władzy wisielca. Ciemne moce, okrutne liturgie, Wydawnictwo słowo/obraz terytoria, Gdańsk 2014; Grzegorz Motyka, Na Białych Polaków obława. Wojska NKWD w walce z polskim podziemiem 1944-1953, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2014; Tomasz Pindel, Mario Vargas Llosa. Biografia, Znak Społeczny Instytut Wydawniczy, Kraków 2014; Szymon Wróbel, Lektury retroaktywne. Rodowody współczesnej myśli filozoficznej, Universitas Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych, Kraków 2014; Anna Wylegała, Przesiedlenia a pamięć. Studium (nie)pamięci społecznej na przykładzie ukraińskiej Galicji i polskich „ziem odzyskanych”, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, Toruń 2014.

Wszyscy autorzy nominowanych do nagrody książek to naukowcy, pracownicy szkół wyższych i instytucji, np. muzeów, które w jakimś zakresie zajmują się badaniami naukowymi. Wśród wydawców instytucji naukowych niewiele: jedno wydawnictwo uniwersyteckie i jedno instytutu PAN. Jest też – jak zwykle w tym gronie – krakowski Universitas.

(P)