Kopiują, bo wygodniej i taniej

(rat)

Studenci Wydziału Politologii UMCS pod opieką dr. Piotra Celińskiego przeprowadzili badania kosztów życia studenckiego w Lublinie. Okazało się, że studenci bardzo dużo pieniędzy przeznaczają na kserowanie. Postanowiono dokładniej zbadać ten wątek. Prace wspierało Stowarzyszenie Wydawców i Autorów Copyright Polska. Prowadzący badania studenci (dziś już absolwenci), Karolina Błaziak i Jarosław Hajduk, przedstawili ich wyniki podczas 6. Warszawskich Targów Książki.

Za pomocą ankiety internetowej pytano studentów z całej Polski, skąd biorą materiały do nauki. Okazało się, że dla 91% głównym ich źródłem jest ksero, 83% wskazało internet (również przygotowanie się do zajęć za pośrednictwem internetu, nie tylko ściąganie gotowych plików). 56% studentów korzysta z biblioteki, połowa pożycza materiały do nauki od znajomych. Tylko 27% kupuje potrzebne książki.

Studenci najczęściej kserują notatki kolegów oraz fragmenty i rozdziały książek wskazane przez wykładowców. Najwięcej kserują na bieżąco, a nie tuż przed sesją. Kopiują ok. 50 stron miesięcznie, wydając na to 20 zł.

Materiały do kserowania zwykle pożyczają od znajomych. 47% pożycza książki z biblioteki, by oddać je tuż po skopiowaniu wybranych fragmentów. 41% pożycza od starszych roczników – to są te krążące między studentami materiały. 80% studentów kopiuje tylko to, czego wymaga prowadzący zajęcia. Równocześnie 53% studentów deklaruje, że kupuje książki potrzebne do nauki, zwykle 1-2 w semestrze. Zdaniem autorów badania, wskazywanie przez wykładowców fragmentów książek, jako obowiązujących do zaliczenia czy egzaminu, znacząco przyczynia się do spadku zainteresowania kupowaniem książek.

96% studentów korzysta też z plików elektronicznych. 39% ściąga je z internetu lub z nielegalnych źródeł. Coraz bardziej popularną formą korzystania z takich plików jest rozpowszechnianie ich przez portale społecznościowe, np. Facebook – jedna osoba kopiuje materiał na zajęcia, a następnie udostępnia skany na portalu. Tylko 9% studentów wykupuje dostęp do serwisów tematycznych związanych z kierunkiem kształcenia, najczęściej dotyczy to studentów prawa i medycyny.

Powody zainteresowania kserowaniem? Wysokie ceny książek oraz mała dostępność podręczników w bibliotekach akademickich i księgarniach.

(rat)