Sukces platformy!
W styczniu 2013 r. Uniwersytet Mikołaja Kopernika uruchomił bodaj pierwszą w Polsce platformę cyfrową, na której systematycznie zamieszczane są czasopisma wydawane przez toruńską uczelnię. Wkrótce mają znaleźć się tam wszystkie periodyki naukowe UMK. Nieodpłatna wersja elektroniczna (open access) będzie wersją pierwotną czasopism, natomiast wersja papierowa jest wykonywana na zlecenie. Tradycyjne wydania czasopism można każdorazowo zamawiać (w niezmienionej cenie) bezpośrednio na stronie Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Jak to działa?
Platforma czasopism UMK funkcjonuje w oparciu o Open Journal Systems 2.4.2.0, otwarty (open source) system zarządzania treścią dostarczany, rozwijany i dystrybuowany bezpłatnie przez Public Knowledge Project na licencji GNU GPL. Jest to nowoczesny system informatyczny, który nie tylko umożliwia skrócenie okresu przygotowania edycji czasopisma i zapewnia transparentność ocen periodyku i dorobku naukowego badaczy, lecz także daje wolny dostęp do wiedzy naukowej.
Platforma zapewnia nieograniczony dostęp do wyników badań naukowych prezentowanych w czasopismach UMK, takich jak m.in.: „Archiwum Emigracji”, „Ecological Questions”, „Equilibrium”, „Journal of Positive Management”, „Klio. Czasopismo Poświęcone Dziejom Polski i Powszechnym”, „Nowe Media”, „Przegląd Badań Edukacyjnych”, „Studia z Historii Filozofii”, „Sztuka Edycji”.
Dzięki rozbudowanym kryteriom wyszukiwania, a także podziałowi na kategorie tematyczne, czytelnik może bardzo szybko dotrzeć do poszukiwanego artykułu i czytać go „online” lub pobrać w pliku PDF. Natomiast opatrzenie każdego artykułu metadanymi sprawia, że jest on widoczny w wielu internetowych wyszukiwarkach.
Bardzo dobre wyniki
Liczba artykułów zamieszczanych na platformie systematycznie wzrasta: dotychczas opublikowano ponad półtora tysiąca tekstów w formie plików PDF. Obecnie w czołówce pod względem liczby artykułów znajdują się: „Klio” (213 artykułów), „Logic and Logical Philosophy” (198 artykułów) oraz „Ekonomia i Prawo” (171 artykułów). Jednak o sukcesie platformy czasopism UMK świadczy przede wszystkim wysoka liczba pobrań publikacji: przez okres
6 miesięcy „ściągnięto” łącznie kilkadziesiąt tysięcy artykułów, recenzji i sprawozdań. Gros spośród pobieranych tekstów to publikacje z dziedziny humanistyki. Trzeba również zaznaczyć, że porównanie wyników sprzedaży czasopism z liczbą ich pobrań z platformy cyfrowej wskazuje na 15-krotny wzrost zainteresowania publikacjami UMK w relacji do okresu wcześniejszego.
W dniach 16–17 września 2013 r. w Centrum Edukacji Międzynarodowej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie odbyło się posiedzenie Komisji ds. Infrastruktury Informacyjnej Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, podczas którego rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prof. Andrzej Tretyn omówił funkcjonowanie platformy czasopism oraz przedstawił projekt współpracy w tym zakresie, co spotkało się z żywym zainteresowaniem środowiska akademickiego.
Komentarze
Tylko artykuły z ostatnich 12 miesięcy mogą być komentowane.