Najstarsze akademickie

MP, PK
95 lat Oficyny Wydawniczej SGH

Założona w 1917 r. Oficyna Wydawnicza Szkoły Głównej Handlowej jest bodaj najstarszym polskim wydawnictwem akademickim i jednym z najstarszych spośród zrzeszonych w Polskiej Izbie Książki – starsze są jedynie dwa wydawnictwa katolickie: WAM i Wydawnictwo Salezjańskie.

Oficyna jest autonomiczną jednostką uczelni, podlegającą prorektorowi ds. nauki i współpracy z zagranicą. Strukturę wydawnictwa tworzą dwa działy: realizacji procesu wydawniczego oraz marketingu. Oficyna zatrudnia 12 osób. Na jej czele stoi redaktor naczelny. Od ponad 10 lat funkcję tę pełni dr Stanisław Konarski.

Pytany o publikacje będące wizytówką OW SGH dr Konarski wymienia cenioną w środowisku naukowym serię Monografie i opracowania . Wspomina także wydaną w 1997 roku książkę prof. Witolda Kieżuna Sprawne zarządzanie organizacją . - „Z drugiej strony ważne dla każdego wydawnictwa są tzw. lokomotywy sprzedaży. Kiedyś były to podręczniki: Socjologia ogólna pod red. prof. Jolanty Polakowskiej-Kujawy, Ekonometria pod red. prof. Marka Gruszczyńskiego i prof. Marii Podgórskiej, „Geografię ekonomiczną” prof. Kazimierza Kucińskiego oraz „Encyklopedię prawa” prof. Jerzego Lewandowskiego. Dzisiaj są to np. książki prof. Krzysztofa Rutkowskiego z zakresu logistyki, publikacje prof. Jacka Grzywacza i dr Jacka Kłopotowskiego” - mówi. Paradoksalnie OW SGH więcej książek sprzedaje podczas tematycznych konferencji oraz seminariów naukowych niż na popularnych targach książki.

W 2007 roku Oficyna Wydawnicza SGH wydała Pamiętnik Bolesława Miklaszewskiego , napisany przez założyciela i pierwszego rektora Wyższej Szkoły Handlowej (poprzedniczki SGH) jeszcze podczas II wojny światowej. „Po wojnie rodzina rektora starała się wydać ten pamiętnik, ale Mysia (urząd cenzorski mieścił się na ulicy Mysiej w Warszawie) stwierdziła, że mogą wydać tylko około połowy pamiętnika” - opowiada szef OW SGH. Rodzina chciała opublikować całość i nie zgodziła się na warunki cenzury w okresie PRL. Na publikację trzeba było czekać do upadku socjalizmu w Polsce. Wydanie pamiętnika Miklaszewskiego zbiegło się ze stuleciem SGH. „W ten sposób uczciliśmy pamięć o rektorze i nadrobiliśmy stracony czas” - kontynuuje Stanisław Konarski.

Oficyna Wydawnicza SGH powstała w 1917 roku. W Pamiętniku trzydziestolecia Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie 1906-1936 wydanym w 1938 roku (s. 334-337) czytamy: „Szkoła rozpoczęła akcję wydawniczą natychmiast po swym utworzeniu. Ideą przewodnią było wydawanie podręczników i prac monograficznych z zakresu nauk ekonomicznych i handlowych. Początkowo warunki tej akcji były bardzo niesprzyjające. Dopiero po wojnie, a właściwie od r. 1917, rozpoczyna się ponowne ożywienie w dziedzinie wydawnictw (...) Palącą potrzebą Szkoły jest uruchomienie wielkiego potencjalnego bogactwa, jakim jest ilość blisko 1500 rozpraw monograficznych uczniów Szkoły, które ciągle się mnożą i których z braku środków i ze względu na deficytowość akcji wydawniczej podobnych prac nie można było dotąd uruchomić”.

OW SGH wydaje obecnie około 100 tytułów rocznie. „Ustępujemy wydawnictwom UJ, UW czy SGGW, bo to o wiele większe uczelnie, a zatem i o wiele większe wydawnictwa. Ale z pewnością należymy do czołówki wydawnictw akademickich w Polsce” - mówi szef OW SGH. Wydawnictwo przygotowuje się do publikacji e-booków. „Książka jest utrwaloną formą wiedzy. Musimy dążyć do rozwijania kooperencji oraz integracji galaktyki Gutenberga z multimedialną cybersferą” – przekonuje dr S. Konarski.

MP, PK