Nominacje do Nagrody im. Jana Długosza
Konkurs o Nagrodę im. Jana Długosza, towarzyszący Targom Książki w Krakowie, ma już 15 lat. Przez ten czas zyskał ogromny prestiż wśród humanistów, do których jest skierowany. Konkurs ma na celu wskazanie dzieła o wybitnych wartościach poznawczo−naukowych z dziedziny humanistyki. Zgodnie z założeniem organizatorów, Targów Książki w Krakowie, ma promować publikacje poważne i wartościowe, które z racji swojego charakteru mają niewielkie szanse, aby stać się bestsellerami w rozumieniu rynkowym, wnoszą jednak istotny wkład w rozwój polskiej nauki i kultury. Nagrodą jest statuetka dłuta Bronisława Chromego i 30 tys. zł (fundowana przez organizatora i ministra kultury). Cenione są także nominacje do nagrody.
Wybór laureata tej nagrody odbywa się w nietypowy sposób. Członkowie jury nie głosują, lecz starają się doprowadzić do konsensusu. – Zazwyczaj werdykt zapada jednomyślnie – zapewnia prof. Władysław Stróżewski, przewodniczący jury. – Poziom tegorocznej edycji był, podobnie jak w latach ubiegłych, wysoki. O ile wybór dziesiątki nominowanych był stosunkowo prosty, to do miana najlepszej publikacji pretendowały przynajmniej trzy pozycje . W skład jury oprócz prof. Stróżewskiego wchodzą także profesorowie: Ryszard Nycz, Jan Ostrowski, Leszek Polony, Jerzy Wyrozumski i Piotr Sztompka.
Wśród 50 publikacji zgłoszonych do 15. edycji konkursu, 20 to książki wydane przez 10 wydawców akademickich. Spośród książek nominowanych do nagrody aż 6 zostało opublikowane przez 4 oficyny akademickie, w tym 3 wydawnictwa szkół wyższych. Oprócz oficyn szkół wyższych tradycyjnie znalazło się w tym gronie krakowskie Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas.
W 15. edycji konkursu jury nominowało do Nagrody im. Długosza następujące książki:
1. prof. Wojciech Bałus (Instytut Historii Sztuki UJ), Gotyk bez Boga? W kręgu znaczeń symbolicznych architektury sakralnej XIX wieku, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Toruń 2011.
2. prof. Andrzej Friszke (Instytut Studiów Politycznych PAN), Czas KOR−u. Jacek Kuroń a geneza Solidarności , Znak SIW, Kraków 2011.
3. Małgorzata Gąsiorowska, Kisielewski , Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Kraków 2011.
4. prof. Grzegorz Janusz (Wydział Politologii Uniwersytetu Marii Curie−Skłodowskiej), Ochrona praw mniejszości narodowych w Europie, Wydawnictwo Uniwersytetu Mari Curie−Skłodowskiej, Lublin 2011.
5. dr hab. Tomasz Majewski (Instytut Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego), Dialektyczne feerie. Szkoła frankfurcka i kultura popularna, Officyna, Łódź 2011.
6. dr Halina Rarot (Instytut Filozofii UMCS), Od nihilizmu do chrześcijaństwa. Historia i współczesność idei filozoficzno−religijnego przezwyciężania nihilizmu , Wydawnictwo Uniwersytetu Mari Curie−Skłodowskiej, Lublin 2011.
7. dr Jan Sowa (Katedra Kultury Współczesnej UJ), Fantomowe ciało króla. Peryferyjne zmagania z nowoczesną formą, Universitas – Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych, Kraków 2011.
8. prof. Marek Szulakiewicz (Wydział Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK), Czas i to, co ludzkie. Szkice z chronozofii i kultury, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Toruń 2011.
9. prof. Janusz Tazbir (Instytut Historii PAN), Od sasa do lasa, Wydawnictwo Iskry, Warszawa 2011.
10. prof. Krzysztof Trybuś (Instytut Filologii Polskiej UAM), Pamięć romantyzmu. Studia nie tylko z przeszłości , Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Poznań 2011.
Komentarze
Tylko artykuły z ostatnich 12 miesięcy mogą być komentowane.