Feniksy 2012
Podczas XVIII Targów Wydawców Katolickich, które miały miejsce w dniach 20−22 kwietnia w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie, przyznano nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2012. Nagrody w wielu kategoriach, także najważniejszych, trafiły w ręce uczonych. Nagrodzono również wydawnictwa akademickie. W tym roku 59 wydawców zgłosiło do konkursu 248 tytułów. Książki oceniało jury pod przewodnictwem ks. prof. Jana Sochonia z Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Nagrodę Główną – Złotego Feniksa – przyznano ks. prof. Józefowi Kudasiewiczowi z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, za „dzielne świadectwo kapłańskiego życia w czasach widocznej korozji wrażliwości religijnej; życia głęboko zakorzenionego w Biblii, której coraz pełniejszemu poznawaniu i popularyzacji poświęcił uczony wiele trudu”. Laureatem Diamentowego Feniksa został prof. Stefan Sawicki z KUL za „prekursorski i inicjujący charakter badań naukowych z zakresu historii i teorii literatury, metodologii humanistyki, edytorstwa i problematyki sacrum w literaturze”.
Feniksy Specjalne przypadły prof. Teresie Michałowskiej z Instytutu Badań Literackich PAN, autorce Literatury polskiego średniowiecza. Leksykon (Wyd. Naukowe PWN) oraz Polskiemu Towarzystwu Tomasza z Akwinu za publikację Encyklopedii Filozofii Polskiej pod red. ks. prof. Andrzeja Maryniarczyka z KUL.
W kategorii literackiej nagrodzono prof. Franciszka Ziejkę z Uniwersytetu Jagiellońskiego za Polskę poetów i malarzy (Wyd. BOSZ). W tej samej kategorii wyróżniono mgr Krystynę Czerni z Instytutu Historii Sztuki UJ za książkę Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego (Wyd. Znak).
W kategorii nauki kościelne nagrodzono ks. prof. Marka Starowieyskiego (emerytowany profesor filologii klasycznej UW i patrologii na KUL) za książkę Tradycje biblijne. Biblia w kulturze świata (Wyd. PETRUS). W kategorii tej wyróżniono ks. prof. Romana Murawskiego z UKSW za książkę Historia Katechezy. Katecheza w pierwszych wiekach (Wyd. Salezjańskie) oraz dr. Rafała Tichego za Mistyczną historię człowieka według Bernarda z Clairvaux (Wyd. Flos Carmeli).
W kategorii edytorstwo wyróżniono Wydawnictwo KUL za książkę Satyr i Nimfa, Bajka o złotym grzebyku Bolesława Leśmiana. W kategorii książka dla młodzieży wyróżnienie otrzymał ks. dr Marek Dziewiecki, wykładowca w Radomskim Instytucie Teologicznym, na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie i w Podyplomowym Studium Profilaktyki Uzależnień Uniwersytetu Łódzkiego, za książkę Problemy z seksualnością (Wyd. eSPe).
W kategorii Seria wydawnicza (dzieła zebrane) nagrodzono Pismo Patrystyczne „Vox Patrum”, ukazujące się w Wydawnictwie KUL pod red. ks. prof. Stanisława Longosza. Wyróżniono: Fenomen pięknego życia pod red. Małgorzaty Jankowskiej i Sergiusza Nizińskiego (Wyd. Naukowe UAM) oraz Studia o Kijowskim. Andrzej Kijowski i krytycy pod red. s. dr Wiesławy Tomaszewskiej (Wyd. UKSW).
W kategorii myśl humanistyczna nagrodzono Litanię i poezję. Na materiale literatury polskiej od XI do XXI wieku dr. Witolda Sadowskiego (Wyd. Uniwersytetu Warszawskiego). Wyróżniono: Język – mistyka – proroctwo. Od doświadczenia do wysłowienia dr hab. prof. UAM Alicji Sakaguchi (Wyd. Naukowe UAM), Duch i litera. Liryczna ekspresja mistycznej drogi świętego Jana od Krzyża w polskich przekładach dr Marleny Krupy z Instytutu Filologii Romańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego (Wyd. słowo/obraz terytoria) oraz Metafizyczne i religijne. Problem subtematu w dziele literackim na przykładzie prozy kresowej Włodzimierza Odojewskiego s. dr W. Tomaszewskiej (Wyd. UKSW).
Komentarze
Tylko artykuły z ostatnich 12 miesięcy mogą być komentowane.