Jubileusz
Aż trzy konkursy rozstrzygnięto 12 października podczas inauguracji jubileuszowych Poznańskich Dni Książki Naukowej. Tradycyjny Konkurs o Puchar Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego wygrało Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk (na fot.). Puchar zdobyło za książkę Zbigniewa Golińskiego Kalendarz życia i twórczości Ignacego Krasickiego . W konkursie wyróżniono też Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu za książkę Macieja Sydora Drewno w budowie maszyn i Wydawnictwo Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu za książkę Mirosława Strzyżewskiego Romantyczna nieskończoność. Studium identyfikacji pojęcia . Nagrodę specjalną – bezpłatne stoisko podczas XVI PDKN – otrzymało Wydawnictwo Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego za książkę Pawła Matyaszewskiego Podróż Monteskiusza. Biografia przestrzenna .
Człowiek w sytuacji pracy w okresie ponowoczesności . Wyróżniono też Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego za Reżyserię teatralną Wojciecha Szulczyńskiego. Dziennikarze wyróżnili (nieistniejące już) Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne za Media audiowizualne. Podręcznik akademicki pod red. Wiesława Godzica.
W tym roku odbył się także trzeci konkurs – z okazji jubileuszu PDKN puchar za książki autorstwa naukowców z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza ufundował rektor uczelni, prof. Bronisław Marciniak. Konkurs o puchar rektora UAM wygrała Alicja Sakaguchi, autorka książki Język – mistyka – proroctwo. Od doświadczenia do wysłowienia . Jury konkursu wyróżniło Grzegorza Raubo za książkę „Ludzie się na górne zapatrują obroty” . Astronomiczne konteksty polskiego baroku oraz Krzysztofa Trybusia, autora pracy Pamięć romantyzmu. Studia nie tylko z przeszłości .
Ważnym wydarzeniem targów było Forum Wydawców, które miało miejsce 13 października. Piotr Dobrołęcki, redaktor naczelny „Magazynu Literackiego Książki”, przedstawił sytuację wydawców akademickich i naukowych na rynku książki (czytaj obok). Wątki z tego wystąpienia obecne były w debacie wydawców, podobnie jak tematy poruszane podczas dorocznej konferencji Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych w Olsztynie. Podczas dyskusji Henryk Podolski, prezes SWSW, wspominał o pomysłach na prywatyzację i komercjalizację wydawnictw uczelnianych, mimo że są już przykłady niezbyt udanych przedsięwzięć tego typu. Mówiono o konieczności wpisania do prawa o szkolnictwie wyższym wydawnictw uczelnianych jako podmiotów, które mogą ubiegać się o dofinansowanie działalności wydawniczej. W tej chwili jest to niemożliwe, bo nie są one podmiotami prawnymi, a tylko te mogą starać się o ministerialne wsparcie dla swoich publikacji. W rezultacie publiczne środki na podręcznik akademicki może zdobywać oficyna komercyjna, a wydawnictwo uczelniane – nie. Stowarzyszenie przy wsparciu PIK oraz PTWK zamierza skierować stosowne propozycje zmiany tego stanu rzeczy do ministra nauki.
Skoro jubileusz, to prześledźmy pokrótce historię tej imprezy, zwłaszcza że pomysłodawczyni i długoletnia organizatorka Poznańskich Dni Książki Naukowej, Iwona Wegner−Maruszewska, dyrektor Wydawnictwa Naukowego UAM, właśnie zapowiedziała odejście na emeryturę. Stawia to przyszłość imprezy pod znakiem zapytania. Ostatnie trzy edycje PDKN odbyły się w Collegium Maius UAM. Tam też przed laty rozpoczęła się historia poznańskich spotkań wydawców akademickich – pierwsze dwie edycje imprezy miały miejsce w tym właśnie miejscu. – Ideą tej imprezy była integracja środowiska, włącznie z wydawcami spoza uczelni, także rynkowymi potentatami – wspomina dyr. Wegner−Maruszewska. Rzeczywiście, ci ostatni licznie odwiedzali poznańskie targi. Do dziś przedstawiają tu swoją ofertę Wydawnictwo Sejmowe, Ossolineum i PIW. WNT, niestety, upadło. PWN nie były obecne na jubileuszowej imprezie. Podczas pierwszej edycji PDKN swoją ofertę przedstawiało 49 wydawców. W tym roku było ich 62 i zapewne więcej nie zmieściłoby się w holu Collegium Maius. W najlepszym roku – PDKN odbywały się wówczas w Muzeum Zamek – swoją ofertę prezentowało w Poznaniu 90 wydawców.
Komentarze
Tylko artykuły z ostatnich 12 miesięcy mogą być komentowane.