KLIO 2009
Podczas XVIII Targów Książki Historycznej wręczono nagrody w konkursie KLIO na najlepszą książkę historyczną roku.
W kategorii autorskiej I nagrodę zdobył dr Mariusz Mazur (UMCS) za książkę O człowieku tendencyjnym… Obraz nowego człowieka w propagandzie komunistycznej w okresie Polski Ludowej i PRL 1944−1956 (Wydawnictwo UMCS w Lublinie). Nagrodę II stopnia przyznano Erykowi Krasuckiemu (USz) za książkę Międzynarodowy Komunista. Jerzy Borejsza – biografia polityczna (Wydawnictwo Naukowe PWN). III nagroda trafiła do prof. Haliny Manikowskiej, autorki książki Jerozolima – Rzym – Compostela. Wielkie pielgrzymowanie u schyłku średniowiecza (Wydawnictwo UWr, FNP).
W kategorii monografii naukowych I nagrodę przyznano dr. Jackowi Żurkowi za książkę Ruch „księży patriotów” w województwie katowickim w latach 1949−1956 (IPN). Nagrody II stopnia otrzymali: dr hab. Grzegorz Myśliwski, autor książki Wrocław w przestrzeni gospodarczej Europy (XIII−XV wiek). Centrum czy peryferie? (Wyd. UWr, FNP) oraz dr Paweł Żmudzki za książkę Władcy i wojownicy. Narracje o wodzach, drużynie i wojnach w najdawniejszej historiografii Polski i Rusi (Wyd. UWr, FNP). Wyróżniono też Ewę Gruner−Żarnoch, autorkę książki Starobielsk w oczach ocalałych jeńców (Wydawnictwo LTW).
W kategorii edytorskiej wyróżniono: Instytutu Archeologii i Etnologii PAN za edycję książki Pradzieje Wielkopolski. Od kamienia do średniowiecza pod red. Michała Kobusiewicza, Muzeum Narodowe w Krakowie za edycję książki Urbs celeberrima. Księga pamiątkowa na 750 lecie lokacji Krakowa oraz Bibliotekę Narodową za edycję Atlas Antonia Milla z 1583 roku .
Nagrodę I stopnia w kategorii varsaviana otrzymał Piotr Majewski za książkę Ideologia i konserwacja. Architektura zabytkowa w Polsce w okresie socrealizmu (Wydawnictwo TRIO). Wyróżniono też Muzeum Powstania Warszawskiego za książkę Rozpoznaj Warszawę. Nieznane fotografie z rodzinnych archiwów 1939−1945 oraz Muzeum Historyczne m.st. Warszawy za cykl edytorski Biblioteka Warszawska i za książkę Skrawek wolnej Warszawy. Codzienność powstańczej Starówki w fotografii Jerzego Chojnackiego .
Nagrodę im. prof. Jerzego Skowronka przyznano Wydawnictwu Uniwersytetu Śląskiego za publikację Dariusza Nawrota Litwa i Napoleon w 1812 roku .
Komentarze
Tylko artykuły z ostatnich 12 miesięcy mogą być komentowane.