Naturalne ogrzewanie
W 2011 r. w kampusie WSPiA w Rzeszowie wykonana została instalacja systemu ogniw fotowoltaicznych o powierzchni 200 m2, jedna z największych tego typu w Polsce. Pozyskany w ten sposób prąd wykorzystany jest do oświetlenia budynku i zasilania systemu klimatyzacji. Na terenie kampusu wykonano również 30 odwiertów o głębokości 125 metrów. Zamontowano w nich specjalistyczne sondy połączone z pompą pozwalającą na pobieranie ciepła z gruntu. Pozwoliło to uczelni ograniczyć o około 10 proc. zużycie ciepła i prądu pozyskiwanego z sieci miejskiej. System ten będzie rozbudowany. Prof. Jerzy Posłuszny, rektor WSPiA, mówi, że na nowoczesnych technologiach zyskają również studenci, bo jeszcze bardziej obniżą się koszty utrzymania obiektów uczelni.
Najważniejszą częścią ekologicznej inwestycji w WSPiA będzie innowacyjna instalacja ogniw fotowoltaicznych. Jak tłumaczy Marek Rogalski, zastępca dyrektora administracyjnego uczelni, na parkingach powstanie prawie 40 zadaszeń, na których zainstalowane zostaną nowoczesne panele fotowoltaiczne. Łączna ich powierzchnia wyniesie około 840 m2. Pozwoli to na pozyskanie energii elektrycznej o mocy ok. 170 kW.
WSPiA zbuduje też pierwszą w Rzeszowie i jedną z niewielu na Podkarpaciu stację do ładowania samochodów elektrycznych. Dwa stanowiska wyposażone w gniazda typu TESLA i MELEX będą ogólnodostępne i pozwolą na bezpłatne ładowanie każdego elektrycznego auta.
Uczelnia planuje również rozbudowę istniejącego systemu pomp ciepła. – Planujemy wyposażenie układu pompy ciepła w system pasywno-aktywnego chłodzenia sal wykładowych w budynku Collegium Administrativum WSPiA. Ciepło odpadowe z klimatyzacji będzie wykorzystywane do regeneracji dolnego źródła pompy ciepła. Nowa instalacja pozwoli nam zminimalizować koszty chłodzenia dużej auli, sali konferencyjnej oraz trzech dużych sal wykładowych – mówi M. Rogalski.
Najważniejszy skutek tych inwestycji to dalsze obniżenie zapotrzebowania uczelni na moc z sieci energetycznej oraz miejskiej sieci ciepłowniczej. Pozwoli to obniżyć koszty utrzymania budynków. Przewiduje się możliwość odsprzedaży nadmiaru wyprodukowanej energii do sieci energetycznej.
Projekt „Rozbudowa infrastruktury energetycznej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w oparciu o odnawialne źródła energii” wart jest prawie 7 mln zł. 85 proc. tej kwoty pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.