Kłopoty instytutu?
W wyniku decyzji Nadrenii-Palatynatu o wstrzymaniu dotacji dla Deutsches Polen-Institut działalność, a nawet istnienie tej ważnej dla stosunków polsko-niemieckich instytucji są zagrożone.
W wydanym 29 sierpnia oświadczeniu kierownictwa instytutu czytamy m.in.: „W dniu 28.08.2013, na kilka godzin przed ogłoszeniem rządowego projektu budżetu Nadrenii-Palatynatu na lata 2014-2015, Niemiecki Instytut Spraw Polskich (Deutsches Polen-Institut) w Darmstadt został poinformowany o zamiarze całkowitego wycofania się tego landu ze współfinansowania Instytutu od 2015 r. Niespodziewana i niezrozumiała decyzja anulowania przyznawanej od roku 1980 dotacji kraju Nadrenia-Palatynat, jednego ze współzałożycieli Instytutu, zagraża dalszemu istnieniu tej renomowanej placówki”.
Założony w 1980 r. Deutsches Polen-Institut w Darmstadt (Hesja) jest niemieckim ośrodkiem informacyjno-badawczym, którego zadaniem jest pogłębianie wzajemnej wiedzy na temat życia społeczno-politycznego i kulturalnego w Polsce i w Niemczech. Zadanie to instytut realizuje przez projekty badawcze, organizację naukowych i publicznych form dyskusyjnych, własne serie wydawnicze oraz koordynację sieci kontaktów polsko-niemieckich.
Instytut finansowany jest przez sąsiadujące ze sobą landy Hesję (247 150 euro) i Nadrenię-Palatynat (218 920 euro) oraz Konferencję Ministrów Kultury (240 100 euro) i niemieckie MSZ (182 100 euro). Miasto Darmstadt nieodpłatnie udostępnia placówce dwie wille na siedzibę. Instytut na 10 etatach zatrudnia 13 osób.