Historycy na Morasku
Wydział Historyczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który obecnie korzysta z pomieszczeń w pięciu budynkach uniwersyteckich w centrum miasta, zamierza przenieść się do własnej siedziby na terenie kampusu Morasko. Dotychczas grupowały się tam jednostki uniwersyteckie zajmujące się badaniami i kształceniem w zakresie nauk przyrodniczych i ścisłych. Historycy to pierwsi humaniści, którzy zdecydowali się na transfer na Morasko. 20 czerwca wmurowano tam kamień węgielny pod nową siedzibę wydziału. Zostanie ona oddana do użytku pod koniec 2014 roku.
Projekt obiektu powstał w poznańskiej Pracowni Autorskiej i Biurze Prawnym H.J. Buszkiewicz sp. z o.o. Prace budowlane prowadzą: hiszpańska firma Aldesa Construcciones S.A., Mercury Engineering Polska Sp. z o.o. oraz Link Sp. z o.o. Powierzchnia użytkowa nowej siedziby historyków wyniesie 14.346,19 m2, a kubatura – 81.220,2 m3.
Wartość inwestycji (bez wyposażenia) ma wynieść 75 mln 560 tys. zł. Obiekt finansowany jest z budżetu państwa w ramach programu wieloletniego „Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 2004-2015” oraz środków własnych uczelni.
W nowym obiekcie Wydziału Historycznego UAM zmieści się ponad 2 tys. osób. Siedzibę znajdą tam dziekanat i dyrekcje instytutów oraz pokoje pracowników. Będą się tam również mieściły sale dydaktyczne na 300, 120, 100 i 80 osób oraz mniejsze na 20 do 60 osób. Pomieszczenia w nowym budynku otrzyma również biblioteka wydziałowa. Jej nowe magazyny wystarczą na przechowywanie 320 tys. woluminów, a w czytelni z księgozbiorem podręcznym zmieści się dodatkowe 75 tys. wol.
Strukturę Wydziału Historycznego tworzą instytuty: Historii, Prahistorii, Historii Sztuki, Wschodni, Etnologii i Antropologii Kulturowej oraz Katedra Muzykologii. Wydział posiada uprawnienia do nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie historii, historii sztuki, archeologii i etnologii.
Wydział oferuje kształcenie na kierunkach: historia, historia sztuki, archeologia, etnologia, muzykologia i wschodoznawstwo.
Kształci się tam ponad 2,5 tys. studentów, w tym kilkudziesięciu zagranicznych. Na studiach doktoranckich jest ponad 200 osób.
Wydział zatrudnia 227 pracowników naukowo-dydaktycznych, w tym: 30 profesorów tytularnych, 51 doktorów habilitowanych na stanowisku profesora nadzwyczajnego, 1 doktora profesora nadzwyczajnego, 23 adiunktów po habilitacji i 103 ze stopniem doktora. Ponadto 2 asystentów, 1 starszy wykładowca magister, 9 starszych wykładowców ze stopniem doktora i 3 wykładowców magistrów. Na Wydziale Historycznym zatrudnionych jest ponadto: 19 pracowników administracyjnych, 28 pracowników bibliotek, 15 pracowników technicznych i naukowo-technicznych.