Korzystne zmiany w prawie o zamówieniach publicznych
Rząd przyjął 9 lipca projekt zmian w prawie o zamówieniach publicznych – zakupy aparatury czy odczynników będą zwolnione z procedur przetargowych do wartości 200 tys. euro dla uczelni oraz 130 tys. euro dla instytutów naukowych.
– Polscy naukowcy będą mieli nieporównywalnie lepsze warunki do prowadzenia badań. Najbardziej innowacyjne kraje Europy, takie jak Szwecja czy Niemcy, stosują najwyższe przewidywane w unijnej dyrektywie progi dla sektora badawczo-rozwojowego – podkreśla prof. Kudrycka.
Przyjęty 9 lipca przez Radę Ministrów projekt przewiduje podniesienie progów, od których obowiązuje stosowanie ustawy Prawo zamówień publicznych na dostawy i usługi z zakresu badań naukowych, do progów zapisanych w dyrektywie unijnej: do 200 tys. euro w przypadku uczelni oraz do 130 tys. euro dla instytutów naukowych. Uczelnie i instytuty naukowe będą miały przy tym obowiązek stosowania zasad zapewniających niedyskryminujący dostęp wykonawców do tych zamówień.
W przypadku zamówień, które nie dotyczą zakresu badań naukowych, uczelnie i instytuty będą stosowały – podniesiony dla wszystkich kategorii zamawiających i przedmiotów udzielanych przez nich zamówień – wyższy próg, wynoszący 30 tys. euro.
Projekt przyjęty przez rząd przewiduje ponadto możliwość udzielenia zamówienia z wolnej ręki w sytuacji, gdy przedmiotem zamówienia są rzeczy wytwarzane wyłącznie do celów prac badawczych, eksperymentalnych, naukowych lub rozwojowych, które nie służą produkcji seryjnej oraz które mogą być dostarczone tylko przez jednego wykonawcę.
W projekcie przewidziano też m.in. możliwość unieważnienia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w związku z nieprzyznaniem środków (grantów) na sfinansowanie danego zamówienia z dziedziny badań i rozwoju. Umożliwi to zamawiającym wcześniejsze przygotowanie i przeprowadzenie procedur zamówieniowych, niezbędnych w procesach badawczych i rozwojowych. A to usprawni realizację badań naukowych i przyspieszy uzyskanie ich wyników.
Obecnie próg stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych wynosi 14 tys. euro i obowiązuje od ponad sześciu lat – wprowadzono go nowelizacją ustawy Prawo zamówień publicznych , która weszła w życie 11 czerwca 2007 r. Znowelizowane przepisy powinny wejść w życie po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Komentarze
Tylko artykuły z ostatnich 12 miesięcy mogą być komentowane.