Na podbój USA
80 laureatów drugiej edycji rządowego programu Top 500 Innovators pojedzie na dwumiesięczny staż do Kalifornii, by uczyć się od światowych liderów innowacji sztuki zamiany wyników badań naukowych w biznesowy sukces.
– Jestem pod wrażeniem państwa wizji i niestandardowego myślenia – mówiła wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Maria Elżbieta Orłowska. Sekretarz stanu w MNiSW wręczyła 9 października promesy wyjazdowe zwycięzcom II edycji programu TOP 500 Innovators – Science, Management, Commercialization.
Pierwsza czterdziestka laureatów wyłonionych w II odsłonie konkursu Top 500 Innovators już w kwietniu tego roku odbyła dwumiesięczne staże na Stanford. Kolejna grupa 80 utalentowanych młodych naukowców wyruszyła 13 i 14 października do Stanford University oraz University of California w Berkeley. – Obydwie uczelnie plasują się w czołówce światowych rankingów. To najlepsze miejsce na świecie, gdzie z pierwszej ręki można się dowiedzieć się co zrobić, by uczynić polską gospodarkę bardziej innowacyjną i konkurencyjną. Przed państwem ważna misja – zwróciła się do laureatów prof. Orłowska.
O miejsce w kolejnej edycji rządowego programu Top 500 Innovators konkurowało 363 kandydatów z uczelni, instytutów badawczych, instytutów Polskiej Akademii Nauk i centrów transferu technologii w całej Polsce. W wyniku przeprowadzonej oceny formalnej wniosków do kolejnego etapu rekrutacji na rozmowę kwalifikacyjną w Warszawie zostało zaproszonych 251 kandydatów. Oceniano aplikacyjność ich badań, innowacyjność prowadzonych projektów, dotychczasowe sukcesy komercjalizacyjne, motywację do udziału w programie, a także zdolności komunikacyjne i znajomość języka angielskiego. Ostatecznie z tej grupy wyłoniono 80 finalistów drugiej edycji Top 500 Innovators reprezentujących instytucje naukowe z całej Polski.
Uczestników II edycji programu Top 500 Innovators czekają w Kalifornii wykłady prowadzone przez wybitnych praktyków, kreatywne warsztaty i wizyty studyjne w najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstwach. Dzięki nim polscy innowatorzy nauki i biznesu dowiedzą się, jak skutecznie zrządzać badaniami naukowymi i komercjalizować ich wyniki. Bardzo ważną częścią kursu jest rozwijanie kompetencji miękkich takich jak praca w grupie i multidyscyplinarnym zespole badawczym, kreatywne myślenie, efektywne podejmowanie decyzji, rozwiązywanie konfliktów. ☐