Polska 2020
Prof. Michał Kleiber, prezes PAN
Drzemią w nas – jak mówi prof. Michał Kleiber, prezes Polskiej Akademii Nauk, kierownik naukowy Narodowego Programu Foresight – Polska 2020 – historyczne uwarunkowana niechęci do aktywności planistycznej. Pamiętamy je dobrze z okresu komunistycznego. Jest poza tym świadomość istnienia nadmiaru nieskutecznych rządowych dokumentów strategicznych, które nigdy nie zostały zrealizowane. Brakuje w kraju funkcjonalnej administracji mogącej udźwignąć ciężar wprowadzanych zmian. Obywatele przez tyle lat widzą ciągłe niedofinansowanie sektora wiedzy i sami odczuwają niedosyt dostępu do nowych technologii, co odbija się na standardzie życia. Nie ma też od dawna odpowiedniego poziomu debaty publicznej i zwyczaju rozmowy ze społeczeństwem. Te i wiele jeszcze innych czynników skutecznie blokują naszą wiarę w prognozowanie i możliwości jej sprawdzania się.
Czym jest Foresight?
Termin foresight określa prognozę, której realizacja zależna jest od naszych decyzji podejmowanych w okresie trwania danego zjawiska. Ponad 5000 ekspertów, pracując przez 2 lata, stworzyło dzięki metodyce „badania przyszłości” różne wizje Polski w roku 2020, kluczowo zależne od działań, które my, Polacy, zdecydujemy się podejmować „po drodze”. Foresight ma na celu wskazanie przyszłych potrzeb, szans i zagrożeń związanych z rozwojem społecznym i gospodarczym oraz zaplanowanie odpowiednich działań z dziedziny nauki i techniki. W realizacji foresightu wykorzystuje się dyskusje panelowe, warsztaty celowe, metodę Delphi, scenariusze rozwoju dziedzin, seminaria itp.
Ekspertyzy powstałe podczas realizacji procesu foresight mogą dostarczać informacji o istniejących niszach rynkowych i możliwościach ich wykorzystania oraz o nowych tendencjach rozwojowych, a także ich odbiorze przez społeczeństwo.
Foresight po raz pierwszy zastosowano w Japonii w roku 1970 i upowszechniono na świecie na przełomie XX i XXI wieku, m.in.: w Niemczech, Francji, Korei Płd., Wielkiej Brytanii, Holandii, Austrii, Hiszpanii, RPA, Tajlandii, Indonezji, Peru, Brazylii, a w ostatnich latach w Czechach i na Węgrzech. Aktualnie na świecie realizowanych jest z pewnością kilkaset projektów foresight, poza NPF – Polska 2020 kończą się prace przy 16 projektach tego typu. Wiele z uzyskanych na świecie rezultatów wykorzystano przy tworzeniu strategii rozwoju poszczególnych firm, branż, regionów i całych krajów. (...)
Komentarze
Tylko artykuły z ostatnich 12 miesięcy mogą być komentowane.