Przyjazne miejsce

(PK)

Niemal od początku transformacji środowisko wydawców akademickich widziało, że propozycje wydawnicze oficyn szkół wyższych nie pasują do otwartego rynku książki. Padały propozycje organizacji imprez branżowych. Jedną z pierwszych były Krajowe Targi Książki Akademickiej i Naukowej ATENA, organizowane przez Wydawnictwa Naukowo-Techniczne. Imprezie towarzyszył konkurs na Najlepszą Książkę Akademicką. W 2007 roku prawa do imprezy wykupiło wydawnictwo Ars Polona. Wydawcy akademiccy nie zaakceptowali zmiany organizatora i próby dołączenia ATENY do Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie. Z inicjatywy Henryka Podolskiego, dyrektora Wydawnictwa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, podczas wiosennej konferencji Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych zaczęto rozmawiać o organizacji własnej imprezy targowej. Propozycję poparł Ryszard Burek, ówczesny dyrektor Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, które przyjęło na siebie rolę organizatora imprezy. Przychylnie patrzyła na nią także Aniela Topulos, była dyrektor WNT, która weszła w skład jury konkursu wydawniczego. Jesienią 2007 r. w Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego odbyły się I Targi Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA, którym towarzyszył konkurs na Najlepszą Książkę Akademicką i Naukową ACADEMIA.

W tamtym okresie firma Murator EXPO organizowała na terenie Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie Warszawski Salon Książki. Pomysł współpracy nasuwał się sam. Jacek Oryl, dyrektor Muratora Expo, nie miał co do tego najmniejszej wątpliwości. Od następnego roku firma została organizatorem wykonawczym ACADEMII. Wkrótce do grona organizatorów dołączyło też Wydawnictwo Politechniki Warszawskiej, a od 2009 r. targi przeniosły się do Auli PW. Jednak po kilku latach formuła zwartej, hermetycznej imprezy branżowej zaczęła się wyczerpywać. Doświadczały tego także inne środowiska, które próbowały podjąć temat, np. Bydgoszcz i Szczecin. Z kłopotami borykały się Wrocław i Poznań. Równocześnie chwiała się pozycja Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie. W pewnym momencie Murator Expo zarezerwował w tradycyjnym majowym terminie targowym Pałac Kultury i Nauki i rozpoczął organizację Warszawskich Targów Książki, które wyeliminowały z rynku imprezę Ars Polony. Nadal więc miłośnicy książki wiosną spotykali się na targach książki w Warszawie, a jesienią w Krakowie.

W 2013 roku WTK przeniosły się na Stadion Narodowy. – Naturalna była decyzja o przeniesieniu tam również targów ACADEMIA i zaprezentowaniu dorobku naukowego wydawnictw akademickich szerokiej publiczności. I ten eksperyment powiódł się. Od czterech lat targi ACADEMIA towarzyszą Warszawskim Targom Książki, mają swój programowy dzień – piątek, który jest Dniem Książki Naukowej i Akademickiej, prestiżowe nagrody, wierne grono wydawców i zwiedzających, a w tym roku świętują 10-lecie istnienia – mówi Jacek Oryl. Od początku współorganizatorem i patronem ACADEMII jest Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych.

Rokrocznie Targi Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA gromadzą około 30-50 wystawców. Punktem kulminacyjnym jest rozstrzygniecie Konkursu na Najlepszą Książkę Akademicką i Naukową ACADEMIA. Do Konkursu mogą przystąpić wszyscy polscy wydawcy. Oceniane są książki naukowe, podręczniki akademickie, monografie, serie wydawnicze, tłumaczenia. Każdego roku 30-35 wydawców zgłasza do konkursu ponad 100 pozycji.

Targi ACADEMIA miały szczęście do wyjątkowych obiektów – Auditorium Maximum UW i BUW są pięknymi obiektami w samym sercu Warszawy, podobnie Aula Główna Politechniki jest pięknym, historycznym miejscem, sercem Gmachu Głównego PW. Wystawcy ze szkół wyższych chwalą sobie bardzo nowe miejsce – Stadion Narodowy oferuje dużą, wygodną i przyjazną im przestrzeń. Sama ACADEMIA daje wyjątkową możliwość zapoznania się w jednym miejscu z ofertą wydawców akademickich z całej Polski i zakupu książek w promocyjnych cenach.

(PK)