Krasiński wydany na nowo

Marcin Lutomierski

W Zakładzie Tekstologii i Edytorstwa Dzieł Literackich Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu trwają prace nad przygotowaniem do druku nowego wydania krytycznego pism Zygmunta Krasińskiego. Pomysłodawcą projektu i jego kierownikiem jest prof. Mirosław Strzyżewski, a w skład zespołu edytorów wchodzą pracownicy i współpracownicy Zakładu, Wydawnictwa Naukowego UMK oraz kilkoro badaczy z innych ośrodków akademickich.

Zadaniem edytorów jest przygotowanie wydania krytycznego, a więc opatrzonego niezbędnymi komentarzami i oddającego najwierniej (o ile to możliwe) wolę autora. Badacze uwzględnią najnowszy stan badań nad życiem i twórczością Krasińskiego. Dotychczasowe edycje zbiorowe albo w ogóle nie spełniały, albo już nie spełniają wymogów stawianych tego typu wydaniom, poza tym do wielu z nich wkradły się rozmaite błędy powielane w kolejnych publikacjach. Mimo że toruński projekt korzysta z dorobku edytorskiego poprzedników, to za podstawę tekstową wzięto pierwodruki utworów i nieliczne zachowane rękopisy. Większość autografów dzieł poety uległa zniszczeniu w 1944 r.

Prof. Mirosław Strzyżewski mówi, że „edycja zawierać będzie wszystkie znane utwory oraz pisma rozproszone Krasińskiego pogrupowane w działy rodzajowo-gatunkowe, w obrębie których przyjęto porządek chronologiczny”. Dzieła literackie obejmą wiersze, poematy, dramaty i formy dramatyczne, powieści, prozę artystyczną, pisma filozoficzne i estetyczne, pisma polityczne i religijne oraz listy literackie. Nowe wydanie krytyczne utworów autora Nie-Boskiej komedii zaprojektowane jest na osiem tomów, które mają ukazać się równocześnie w 10 woluminach – z zachowaniem jednolitej szaty graficznej, opracowanej w Wydawnictwie Naukowym UMK.

Celem przygotowywanej edycji jest nie tylko wypełnienie istotnej luki w badaniach nad spuścizną literacką Zygmunta Krasińskiego i przywrócenie zapomnianej twórczości, lecz przede wszystkim upowszechnienie w obiegu czytelniczym możliwie poprawnych i przystępnych wersji tekstowych utworów jednego z najważniejszych polskich pisarzy.

Marcin Lutomierski