Liderzy w zarządzaniu
Podczas konferencji LUMEN 2019 ogłoszono wyniki konkursu Leaders in University Management, zorganizowanego przez PCG Academia. Jego celem jest promocja najlepszych praktyk w obszarze profesjonalnego zarządzania szkołami wyższymi.
W kategorii Rozwój (fot. 1) nagrodzono Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach za utworzenie Centrum Symulacji Medycznej. Baza uczelni powiększyła się o sale symulacyjne przeznaczone dla studentów kierunków lekarskiego i lekarsko-dentystycznego oraz pielęgniarstwa i położnictwa. Do ich dyspozycji oddano 13 zaawansowanych symulatorów pacjenta oraz ponad sto fantomów i modeli szkoleniowych. W tej samej kategorii doceniono Akademię Leona Koźmińskiego, której studenci prawa w ramach zajęć z kryminalistyki mogą po nałożeniu specjalnych gogli przenieść się w miejsce popełnienia przestępstwa. Projekt daje możliwość sprawdzenia wiedzy studenta i wykorzystania jego intuicji w realnym działaniu.
Dwóch laureatów wyłoniono także w kategorii Współpraca (fot. 2): Uniwersytet Jagielloński – Collegium Medicum za Uniwersytecką Sieć Szpitali Szkolących, która zrzesza już 16 placówek wspierających uczelnię w procesie dydaktyki i badań naukowych, oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu za LEGO Education Innovation Studio – unikalną przestrzeń do zabawy, nauki i pracy na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM.
W kategorii Zarządzanie (fot. 3) zwyciężyła Politechnika Łódzka. Jej Centrum Współpracy Międzynarodowej, powołane w lipcu 2017 roku, ma za zadanie podnieść prestiż uczelni poprzez m.in. wdrożenie programu międzynarodowych akredytacji (pozyskano 16 grantów akredytacyjnych) oraz nowatorskich modeli programów studiów opartych na modelu flipped we współpracy z ekspertami z Harvard University, Massachusetts Institute of Technology, Olin College.
Przyznano także trzy nagrody specjalne (fot. 4): Uniwersytetowi Kardynała Stefana Wyszyńskiego za utworzenie Centrów Zdrowia Psychicznego, poprawiających dostępność opieki psychiatrycznej w miejscu zamieszkania (wsparciem objęto ponad 1,5 tys. osób, w tym 970 dorosłych, 592 dzieci i młodzieży); Fundacji Młodej Nauki za „Polski MOOC” (Massive Open Online Courses) – platformę edukacyjną dostępną dla każdego 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, która w 2021 roku będzie oferowała blisko 200 kursów ze wszystkich dziedzin nauki; Uniwersytetowi Medycznemu im. Piastów Śląskich we Wrocławiu za utworzenie pionierskiego w Polsce Zintegrowanego Biobanku.
Laureatów wybrała Kapitała pod przewodnictwem prof. Jerzego Woźnickiego.