×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Dwoje nowych wiceministrów

Fot MNiSW

Fot MNiSW

Kierownictwo resortu nauki powiększyło się o dwoje podsekretarzy stanu: dr Annę Budzanowską i prof. Grzegorza Wrochnę. Dołączą do dwóch dotychczasowych zastępców Jarosława Gowina: Wojciecha Maksymowicza (sekretarz stanu) oraz Sebastiana Skuzy (podsekretarz).

Dr Anna Budzanowska jest doktorem nauk humanistycznych. Rozprawę obroniła na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończyła również Podyplomowe Studia Menedżerskie prowadzone przez Gdańską Fundację Kształcenia Menedżerów i Uniwersytet Gdański, uzyskując tytuł Executive MBA. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na badaniu doktryn politycznych i prawnych oraz systemów ustrojowych, a także na politykach publicznych. Jest specjalistką z zakresu myśli politycznej francuskiej prawicy.

Współtworzyła Narodowy Kongres Nauki oraz cykl konferencji „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości”. Z ramienia MNiSW zasiada w Radzie Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta.

W dotychczasowej karierze pełniła funkcję dyrektora ds. współpracy instytucjonalnej w Kancelarii Prezydenta RP. Kierowała także Departamentem Sportu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, gdzie odpowiadała za przygotowania do Igrzysk Olimpijskich w Vancouver (2010) i Londynie (2012). W 2007 r., jako zastępca dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza, sprawowała nadzór nad realizacją inicjatyw z zakresu dyplomacji kulturalnej, uczestniczyła również w pracach związanych z planowaniem udziału Polski w EXPO w Saragossie (2008). Była związana z programami Komisji Europejskiej „Kultura 2007–2013” i „Europa dla Obywateli”. W ramach projektu „Europejskie Miasto Kultury – Kraków 2000” koordynowała projekty z zakresu kultury i nauki. We współpracy ze środowiskami studenckimi i organizacjami pozarządowymi prowadziła projekt „Młodzi Kraków 2000”.

Pracę w administracji publicznej łączyła z działalnością akademicką, zdobywając doświadczenie dydaktyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, w Wyższej Szkole Europejskiej im. Ks. Józefa Tischnera oraz na Uniwersytecie Warszawskim.

Prof. dr hab. Grzegorz Jacek Wrochna jest profesorem nauk fizycznych. Był inicjatorem utworzenia Narodowego Centrum Badań Jądrowych w 2011 roku i jego dyrektorem do 2015 r. Ostatnio pełnił funkcję pełnomocnika dyrektora NCBJ ds. współpracy międzynarodowej. Wcześniej kierował Instytutem Problemów Jądrowych. W latach 1986–1991 był zatrudniony na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, którego jest absolwentem. Przez kolejne 7 lat koordynował prace projektowe i wykonawcze systemu wyzwalania w Europejskim Laboratorium Fizyki Cząstek CERN w Genewie. Kierował też Laboratorium Aparatury Astrofizycznej IPJ i eksperymentem „Pi of the Sky” poszukującym błysków optycznych o astrofizycznym pochodzeniu. Dzięki temu eksperymentowi po raz pierwszy „sfilmowano” proces utworzenia czarnej dziury.

Z nominacji MNiSW reprezentuje Polskę w komitetach programowych EURATOM (od 2007 r.), w Radzie Nadzorczej European XFEL w Hamburgu (od 2009 r.), Radzie Nadzorczej unijnego Joint Research Centre (od 2019 r.). W latach 2017–2018 był przewodniczącym Komitetu Polityki Naukowej. Przewodził European Atomic Energy Society (2015–2016), a w latach 2013-2019 był członkiem zarządu europejskiej Platformy Technologicznej Zrównoważonej Energetyki Jądrowej (SNE-TP). Od 2015 r kieruje Nuclear Cogeneration Industrial Initiative (NC2I), jednym z trzech filarów SNETP. W latach 2015–2018 był członkiem komitetu doradczego „Innowacje jądrowe 2050” Agencji Energii Jądrowej OECD.

Zasiada w Międzywydziałowym Zespole Eksperckim ds. Gospodarki Energetycznej PAN, w Komitecie Problemów Energetyki PAN, w Radzie Naukowej Środowiskowego Laboratorium Ciężkich Jonów Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Radzie Naukowej Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy.

MNiSW