×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

7 dekad Politechniki Białostockiej

W zrujnowanym walkami Białymstoku w 1949 r. powstała Prywatna Wieczorowa Szkoła Inżynierska NOT. Jej rektorem został mgr inż. Karol Białkowski, przewodniczący lokalnego Oddziału Naczelnej Organizacji Technicznej. Zajęcia odbywały się w wynajmowanych pomieszczeniach. W listopadzie 1951 r. szkoła została upaństwowiona i zmieniła nazwę na Wieczorową Szkołę Inżynierską. Na trzech wydziałach zatrudniała ona 23 pracowników. Otrzymała też pierwszy własny budynek. W maju 1954 r. Wieczorową Szkołę Inżynierską ukończył pierwszy rocznik absolwentów: 28 elektryków i 29 mechaników. W 1964 r., po uzyskaniu uprawnień do prowadzenia studiów dziennych, uczelnia zmieniła nazwę na Wyższą Szkołę Inżynierską, a 10 lat później zyskała rangę akademicką i nazwę Politechnika Białostocka.

Obecnie strukturę PB tworzy 6 wydziałów: Architektury, Budownictwa i Nauk o Środowisku, Elektryczny, Informatyki, Inżynierii Zarzadzania oraz Mechaniczny. Uzupełnia ją Instytut Nauk Leśnych.

Uczelnia zatrudnia prawie 1,4 tys. pracowników. Wśród 640 nauczycieli akademickich jest 41 profesorów tytularnych, 139 legitymuje się stopniem doktora habilitowanego, a 362 – doktora.

Uczelnia kształci 7350 studentów, w tym 560 (7,6%) obcokrajowców. Na studiach doktoranckich są 103 osoby, a do nowej szkoły doktorskiej przyjęto 34 osoby, co oznacza, że liczba doktorantów w przyszłości może przewyższyć obecną – to zjawisko rzadkie w polskiej rzeczywistości akademickiej. W ciągu 70 lat uczelnia wykształciła 45 tys. absolwentów.

Studenci mogą rozwijać swoje pasje w prawie 60 kołach naukowych i 14 sekcjach sportowych AZS. Studenci PB trzy razy zwyciężali w konkursie University Rover Challenge, osiągali sukcesy na zawodach robotów sumo w Japonii, Chinach, Rumunii, Estonii, pomagają niepełnosprawnym konstruując specjalistyczne wózki czy bioniczne protezy, budują roboty wspomagające personel medyczny. Tutaj „narodził się” Photon – robot uczący dzieci programowania na całym świecie.

Pracownicy i studenci korzystają z programu Erasmus+, który umożliwia wyjazdy do 280 ośrodków akademickich na całym świecie. PB prowadzi 13 programów podwójnego dyplomowania z uczelniami w Chinach, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Białorusi, Ukrainie, Rosji oraz Kirgistanie.

Uczelnia posiada zwarty kampus, w którym siedzibę mają cztery wydziały oraz Akademickie Centrum Sportu, Domy Studenta oraz Centrum Nowoczesnego Kształcenia. Poza kampusem mieszczą się architektura i inżynieria zarządzania, a całkiem poza aglomeracją białostocką, w Hajnówce, uczelnia prowadzi Centrum Naukowo-Badawcze, w którym funkcjonują laboratoria i pracownie Instytutu Nauk Leśnych.

Politechnika Białostocka posiada uprawnienia do doktoryzowania w 8 dyscyplinach (architektura i urbanistyka, automatyka, elektronika i elektrotechnika, inżynieria biomedyczna, inżynieria lądowa i transport, inżynieria mechaniczna, informatyka techniczna i telekomunikacja, inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, nauki o zarządzaniu i jakości). Może habilitować w 5 dyscyplinach (automatyka, elektronika i elektrotechnika, inżynieria lądowa i transport, inżynieria mechaniczna, informatyka techniczna i telekomunikacja, inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka).

(p, d)
Fotoreportaż na IV stronie okładki