×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

MNiSW

Minister na inauguracjach

Goszcząc na Uniwersytecie Jagiellońskim, Jarosław Gowin zakreślił perspektywę wdrażania w życie reformy nauki. Ocenił, że ostatnie jej elementy wejdą w życie w 2026 roku. – Tam, gdzie będzie widać potrzebę korekty, będą one dokonane. Jesteśmy na to gotowi – zaznaczył.

Na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie mówił o autonomii, którą Konstytucja dla Nauki znacząco poszerzyła, a na Politechnice Krakowskiej o statutach, mających wyznaczać nowy kierunek rozwoju uczelni. – Same przepisy, nawet najlepsze, nie wystarczą. Chodzi też o klimat, który panuje na uczelni – dodał na Akademii Ignatianum.

W Państwowej Uczelni Zawodowej we Włocławku wicepremier zapewniał, że uczelnie regionalne i zawodowe są oczkiem w głowie jego rządu, a reforma otworzy przed nimi nowe możliwości. Jednocześnie zaapelował do samorządów, tak miejskich, powiatowych, jak i wojewódzkich, o wsparcie uczelni, bowiem w myśl nowych przepisów mają znacznie większe możliwości współfinansowania uczelni. Zwłaszcza urzędy marszałkowskie powinny tak planować inwestycje z wykorzystaniem środków unijnych z kolejnej perspektywy finansowej, aby w jak największym stopniu uwzględniały one interesy szkół wyższych, które nazwał kołem zamachowym rozwoju regionów.

O uczelniach niepublicznych mówił także w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji w Lublinie. – Zdaję sobie sprawę z tego, jak trudne są warunki działania szkolnictwa niepublicznego, wynikające z tego, że studia dzienne nie są finansowane z budżetu. Mam świadomość, że nie jest to sytuacja właściwa i byłoby rzeczą ze wszech miar korzystną, gdyby państwo przestało dzielić studentów na tych pierwszej i drugiej kategorii i objęło dofinansowaniem budżetowym także studia dzienne na uczelniach niepublicznych – apelował, zaznaczając przy tym, że od wielu lat nie ma politycznego przyzwolenia na takie rozwiązanie. Zasygnalizował, że w ministerstwie jest już gotowy projekt ustawy, która pozwala studentom studiów stacjonarnych w uczelniach niepublicznych na odpis podatkowy, aby w ten sposób zrekompensować koszty studiów. – Wierzę, że po najbliższych wyborach można będzie ten projekt poddać procesowi legislacyjnemu – zakończył.

MK, pik