Co słychać w AGH?

Ilona Kolczyńska

Gdy słyszę takie pytanie – a pada ono często wśród moich przyjaciół i znajomych – zastanawiam się, co odpowiedzieć… Bardzo lubię mówić o tym, jak rewelacyjne pomysły mają nasi uczeni, ci z tytułami i ci bardzo młodzi, którzy przyszli zdobywać w Akademii Górniczo-Hutniczej wykształcenie. Od lat jestem pod wrażeniem tego, co potrafią, jak pracują i myślą inżynierowie, dlatego nie umiem krótko odpowiedzieć na to pytanie.

O pasji przecież można mówić godzinami. Tym razem mam opisać, zwięźle w dodatku, co słychać u naszej orkiestry dętej – zapewniam, że ORAGH słychać głośno i wyraźnie, nie tylko w Krakowie, lecz także w wielu miejscach na świecie.

Głośne „paparara” orkiestry dętej

ORAGH, czyli Orkiestra Reprezentacyjna Akademii Górniczo-Hutniczej, narodziła się osiemnaście lat temu. Dziś wiele już potrafi, jest bardzo niezależna, często w rozjazdach, koncertuje, podbija serca słuchaczy i zdobywa nagrody. Ostatnim sukcesem (8 lipca br.) jest wygrana na Mistrzostwach Świata Orkiestr Dętych w Calgary w Kanadzie, zorganizowanych przez World Association of Marching Show Bands World Championship 2019.

Jak mówią muzycy, ten występ był chyba najważniejszym w ich karierze w kategorii koncertowej. Wszystkich sukcesów osiemnastolatki nie sposób wymienić, ale chcę podkreślić, że w AGH bardzo lubimy jej słuchać, dlatego ORAGH występuje na niemal każdej ważnej uroczystości uczelnianej. Jest zespołem o ugruntowanej pozycji, znanym z profesjonalizmu i bardzo ciekawego doboru repertuaru. Na ostatnim występie w Kanadzie muzycy zaprezentowali Gulliver’s Travels Henry’ego Jackmana, kompozycję dyrygenta Karola Pyki Wyprawa na kraniec świata , a także Mt. Everest Rossano Galantego oraz Ross Roy Jacoba de Haana.

Dobre dobrego początki

W 2001 roku student AGH Łukasz Habera wpadł na pomysł, aby powołać do życia w uczelni zespół o profilu dętym. W akademii lubimy mówić, że ogranicza nas tylko wyobraźnia, więc mówisz – masz. Pod koniec tego samego roku powstała ORAGH, która otrzymała środki od władz uczelni na mundury, a na początku 2002 miejsce prób. Już w pierwszym roku orkiestra wystąpiła przed prezydentem Słowacji, który gościł w AGH, koncertowała w Niemczech i dokonała profesjonalnych nagrań swojej twórczości.

W 2004 roku orkiestrę zaczął prowadzić dyrygent Dariusz Bylina, co miało istotny wpływ na jej działalność. Pierwsza płyta powstała w roku 2006. W 2008 zespół przejął na dziesięć miesięcy światowej sławy dyrygent, kompozytor i aranżer Sebastian Perłowski. Po nim orkiestrę zaczął prowadzić – i robi to z sukcesami od dziesięciu lat – dyrygent dr Karol Pyka.

Miniona dekada to wspaniały czas dla ORAGH. Zespół z najwyższymi sukcesami występuje na festiwalach w Polsce i za granicą, np. w Bułgarii, Chorwacji, Grecji, Hiszpanii, Luksemburgu, Włoszech czy na Węgrzech, a niedawno również we wspomnianym kanadyjskim Calgary. –

Wyjazdy i próby bardzo łączą ludzi, orkiestra jest jak rodzina. Tych pięćdziesięcioro studentów – z czego połowa to kobiety – to głównie studenci kierunków technicznych, których łączy pasja wspólnego grania. Ci młodzi ludzie się spotykają, bo chcą razem zrobić coś wartościowego. Próby odbywamy dwa razy w tygodniu, trwają po trzy godziny.

Przed specjalnymi wydarzeniami, takimi jak rozpoczęcie sto pierwszego roku akademickiego naszej uczelni w ICE Kraków przygotowania są jeszcze częstsze – mówi Karol Pyka.

Czego chcieć więcej?

Jak podkreślają muzycy, grają oni na „wszelkiego rodzaju instrumentach dętych, na gitarach elektrycznych i basowych oraz instrumentach perkusyjnych, których właścicielem jest Fundacja Academica, będąca opiekunem ORAGH. Skład jest więc rasowym concert bandem z rozrywkowym zacięciem. Dołączenie do orkiestry z AGH zapewnia sporo frajdy, ciekawe wyjazdy, muzyczny rozwój i niepowtarzalną atmosferę”. A moim zdaniem także wielką dumę, bo cóż można czuć innego, słysząc w Calgary, gdzie mierzyły się ze sobą najlepsze światowe orkiestry dęte, gdy orkiestra stała ramię w ramię z finalistami z całego świata, słowa: „AGH UST Concert Band from Poland scored 93.92 points”, co zapewniło zdobycie pierwszego miejsca na międzynarodowym konkursie takiej rangi.

Jak podkreśla dyrygent dr Karol Pyka: – To największy dotychczasowy sukces zespołu. Orkiestra cały czas się rozwija, mamy nowe pomysły, poszerzamy swój repertuar. Przede wszystkim chcielibyśmy nadal brać udział w międzynarodowych konkursach, ponieważ buduje to tożsamość zespołu i jest świetną okazją do sławienia naszej uczelni na świecie. Czy w tej sytuacji można chcieć więcej?

Nie tylko można, ale trzeba, dlatego Orkiestra Reprezentacyjna Akademii Górniczo-Hutniczej już szykuje się do następnych koncertów. Najbliższy, a zarazem niezwykle ważny, to występ podczas uroczystego posiedzenia Senatu AGH z okazji jubileuszu 100-lecia Akademii Górniczo-Hutniczej oraz 101.

Inauguracji Roku Akademickiego w ICE Kraków, podczas której nasza orkiestra wykona hymn państwowy, a wieczorem zagra koncert. Wówczas wystąpi wspólnie z gwiazdami polskiej estrady muzycznej, takimi jak Kasia Kowalska, Kamil Bednarek i Natalia Kukulska. – Będzie więc także nieco muzyki popularnej. Dotychczas nie mieliśmy przyjemności grać z tymi artystami. Bardzo cieszymy się z tej możliwości. Traktujemy ją jako wyróżnienie, coś specjalnego – mówi dr Karol Pyka.

Ilona Kolczyńska , redaktor naczelna Biuletynu AGH