×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

XXX Letnia Uniwersjada

Zobaczyli Neapol i… wrócili z medalami

Piętnaście medali, czyli o dziesięć mniej niż dwa lata temu, zdobyli polscy studenci w Neapolu. W klasyfikacji medalowej akademicka reprezentacja Polski zajęła 15 miejsce.

AZS wysłał do stolicy Kampanii ponad 100-osobową ekipę. Jako jedyny sukces z Uniwersjady w Tajpej powtórzył Konrad Bukowiecki (na fot.). Student Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, na co dzień występujący w klubie AZS UWM Olsztyn, okazał się bezkonkurencyjny w pchnięciu kulą, ustanawiając wynikiem 21,54 m nowy uniwersjadowy rekord.

Oprócz niego na najwyższym stopniu podium stanęło także dwoje innych lekkoatletów: Michał Rozmys (Uniwersytet Szczeciński) zwyciężył w biegu na 1500 metrów, a Alicja Konieczek z Western Colorado University (na fot.) na 3000 metrów z przeszkodami. Mazurka Dąbrowskiego wysłuchały też Aneta Stankiewicz (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy), Katarzyna Komorowska (Uniwersytet Łódzki) i Natalia Kochańska (Uniwersytet Warszawski), które wygrały drużynowy konkurs strzelania z karabinu pneumatycznego.

Wicemistrzami uniwersjady zostali siatkarze – jedyni polscy przedstawiciele sportów drużynowych. W finale po dramatycznym meczu ulegli Włochom 2:3. Srebro zdobyła również Malwina Kopron (UMCS) w rzucie młotem.

Najwięcej, bo aż dziewięć polskich medali ma kolor brązowy. Wywalczyli je: drużyna szpadzistek w składzie Anna Mroszczak (Politechnika Wrocławska), Jagoda Zagała i Martyna Swatowska (obie AWF Katowice) i Kamila Pytka (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie), szpadzista Wojciech Kolańczyk (Wyższa Szkoła Handlowa we Wrocławiu), pływak Filip Zaborowski (Wyższa Szkoła Kosmetyki i Nauk o Zdrowiu w Łodzi), taekwondzistka Patrycja Adamkiewicz (AWF w Warszawie), Patryk Dobek (Uniwersytet Szczeciński) w biegu na 400 m przez płotki, Klaudia Kardasz (Politechnika Opolska) w pchnięciu kulą, Katarzyna Furmanek (Wyższa Szkoła Edukacja w Sporcie) w rzucie młotem i sztafeta mężczyzn 4×400 m w składzie Wiktor Suwara (AWF Warszawa), Dariusz Kowaluk (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), Kajetan Duszyński (Politechnika Łódzka) i Patryk Dobek (USz), a także drużyna taekwondo w składzie Patrycja Adamkiewicz, Gabriela Dajnowicz (obie AWF Warszawa), Magdalena Leporowska (AWF Poznań) i Karolina Ziejewska (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski).

– 15 krążków to bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę, że mamy rok przedolimpijski, a przez to ograniczony dostęp do zawodników i kolizje terminowe z innymi zawodami oraz to, że znacznie uszczuplono liczbę dyscyplin, w których startowaliśmy w stosunku do poprzednich Uniwersjad – podsumował prezes AZS, Alojzy Nowak.

Złoci medaliści otrzymają po ok. 10 tys. złotych, srebrni – 7 tys. zł, a brązowi – 4,5 tys. zł. Nagrody w konkurencjach nieolimpijskich będą niższe o około 20%.

Łącznie we wszystkich letnich uniwersjadach biało-czerwoni zdobyli dotąd 357 medali (98 złotych, 118 srebrnych i 141 brązowych). Kolejna odbędzie się za dwa lata ponownie na kontynencie azjatyckim – w chińskim Chengdu.

Mariusz Karwowski