×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Ranking Perspektyw 2019

Spadek uniwersytetów

Prof. Andrzej Tretyn, rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, przysłał komentarz – w postaci trzech tabel, które publikujemy poniżej – do tegorocznego Rankingu Uczelni Akademickich sporządzonego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy. Zdaniem prof. Tretyna w tegorocznym rankingu Perspektyw mamy zaskakujące zmiany, zwłaszcza dotyczące pozycji klasycznych uniwersytetów, które tracą miejsca na rzecz uczelni technicznych. W stosunku do roku 2018 w tym roku tylko 3 z dziesięciu najlepiej notowanych uniwersytetów zachowały pozycje: UW, UWr i UŁ, a 7 spadło na niższe miejsca: UJ i UAM o 1 pozycję, UG o 3 miejsca, a UMK, UŚ, UWM i UMCS o 4 pozycje. Żaden z najlepszych uniwersytetów nie awansował. Sumaryczny wynik uniwersytetów to spadek o 21 pozycji (tabela 1).

Także uniwersytety medyczne zanotowały sumaryczny spadek. Mianowicie 3 z nich poprawiły pozycję: PUM o 8 miejsc, UMB o 6, a UMP o 4, co daje w sumie 18 punktów. Aż 6 medycznych spadło w rankingu: GUM i UMWr o 1 miejsce, UML o 2, WUM o 3, a UMŁ i SUM o 6 pozycji, co daje w sumie spadek o 19 miejsc. Sumaryczny wynik dziewięciu najwyżej notowanych uczelni medycznych wynosi zatem -1.

Inaczej wygląda sytuacja publicznych uczelni technicznych. Tylko 2 zachowały tę samą pozycję (PW i PWR) i tylko 2 spadły w rankingu: PŚ o 2 miejsca i PP o 3. Aż 6 z nich odnotowało poprawę pozycji w stosunku do ubiegłego roku: AGH i PL o 1 miejsce, PG o 2, PŁ o 4, PKr o 5, a ZUT aż o 9. Sumaryczny wynik uczelni technicznych to wzrost o 17 pozycji (tabela 2).

O komentarz do tej sytuacji poprosiliśmy Waldemara Siwińskiego, szefa Perspektyw i wybitnego znawcę rankingów (czytaj obok).

PK