×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Nowy wiceminister

Prof. dr hab. n. med. Wojciech Maksymowicz został nowym wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego. Pod jego nadzór trafił Departament Innowacji i Rozwoju oraz Departament Współpracy Międzynarodowej.

Po dymisji Andrzeja Stanisławka, do której doszło na początku lipca, jedynym wiceministrem w resorcie pozostawał Sebastian Skuza. Wcześniej ze stanowisk w kierownictwie resortu odeszli: Piotr Dardziński (został prezesem Sieci Badawczej Łukasiewicz) i Piotr Müller (został rzecznikiem rządu). W miejsce tego ostatniego, jak poinformowała rzeczniczka MNiSW Katarzyna Zawada, 25 czerwca minister Jarosław Gowin wystąpił do premiera Mateusza Morawieckiego o powołanie prof. Wojciecha Maksymowicza, byłego członka zespołu doradczego ds. monitorowania wdrażania reformy szkolnictwa wyższego i nauki. Akt powołania na stanowisko podsekretarza stanu szef rządu wręczył nowemu podsekretarzowi stanu w piątek 26 lipca.

Prof. Wojciech Maksymowicz jest neurochirurgiem. Urodził się 24 maja 1955 roku we Włocławku. W 1980 roku ukończył Akademię Medyczną w Warszawie, na której uzyskał także stopień naukowy doktora (1988) i doktora habilitowanego (1994). W trakcie 12 lat pracy w Klinice Neurochirurgii AM uzyskał specjalizację I i II stopnia w zakresie neurochirurgii i neurotraumatologii. W 1990 roku pracował naukowo w Klinice Neurochirurgii Wessex Neurological Center Uniwersytetu w Southampton. W październiku 1997 roku został ministrem zdrowia i opieki społecznej w rządzie Jerzego Buzka. Funkcję tę pełnił do marca 1999 roku.

W latach 1999–2007 kierował Kliniką Neurochirurgii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. Na wniosek Rady Naukowej Wojskowego Instytutu Medycznego w 2006 roku otrzymał tytuł profesora.

Współtworzył Wydział Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, którego absolwenci uzyskują na Lekarskim Egzaminie Końcowym ponadprzeciętne wyniki. W latach 2007–2016 był dziekanem tego wydziału, kierując jednocześnie Katedrą Neurologii i Neurochirurgii, Kliniką Neurochirurgii oraz Laboratorium Badań nad Komórkami Macierzystymi. W marcu 2016 roku został prorektorem UWM. Z funkcji tej zrezygnował w czerwcu 2019 r. Od 2018 r. był doradcą min. J. Gowina.

Prof. Maksymowicz jest jednym z twórców „Budzika” – kliniki wybudzeń ze śpiączki dla dorosłych, otwartej pod koniec 2016 roku w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie. W pracy naukowej prowadzi badania nad zastosowaniem komórek macierzystych w terapii chorób neurodegeneracyjnych, m.in. stwardnienia zanikowego bocznego i stwardnienia rozsianego. W przypadku tej pierwszej choroby sukcesem było uzyskanie poprawy u 7 z 11 pacjentów. Ponadto wraz z prof. Isao Moritą wszczepił 16 pacjentom w stanie minimalnej świadomości stymulatory, dzięki którym u trójki z nich udało się przywrócić świadomość.

red