×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Uniwersytety Europejskie

Pięć (+1) z Polski

Sześć konsorcjów z udziałem polskich uczelni znalazło się w gronie laureatów pilotażowego konkursu „European Universities” finansowanego z programu Erasmus+.

Zgłosiły się 54 konsorcja zrzeszające w sumie ponad 300 instytucji szkolnictwa wyższego z 31 państw. Z tego grona Komisja Europejska wyłoniła 17, choć początkowo zapowiadano, że szanse na pozytywne rozpatrzenie ma jedynie 12 wniosków. Stało się to możliwe dzięki zwiększeniu puli środków z 60 do 85 mln euro. Warto dodać, że początkowo na program przeznaczono 30 mln euro, jednak z uwagi na ogromne zainteresowanie sumę tę zdecydowano się podwoić.

Uniwersytet Jagielloński

należy do konsorcjum UNA Europa, którego liderem jest KU Leuven (Belgia), a partnerami: Université Paris 1 Panthéon – Sorbonne (Francja), Universidad Complutense de Madrid (Hiszpania), Freie Universität Berlin (Niemcy), University of Edinburgh (Szkocja) i Alma Mater Studiorum Universita di Bologna (Włochy). Na UNA Europa studiuje 370 tys. studentów.

Uniwersytet Warszawski

wchodzi w skład konsorcjum 4EU+. Nie ma ono lidera, w tworzą je: Sorbonne Université (Francja), Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg (Niemcy), Univerzita Karlova (Czechy), Kobenhavns Universitet (Dania) i Universita degli Studi di Milano (Włochy). Na zrzeszonych uniwersytetach kształci się 290 tys. studentów.

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

jest w konsorcjum EPICUR, którego liderem jest Université de Strasbourg (Francja). Konsorcjum tworzą ponadto: Universiteit van Amsterdam (Holandia), Albert-Ludwigs-Universität Freiburg (Niemcy), Karlsruher Institut für Technologie (Niemcy), Université de Haute-Alsace (Francja), Universität für Bodenkultur Wien (Austria), Aristotle University of Thessaloniki (Grecja). Na EPICURze kształci się 267 tys. studentów.

Uniwersytet Gdański

wszedł w skład konsorcjum SEA-EU. Jego liderem jest Universidad de Cadiz (Hiszpania), a partnerami: Sveučilište u Splitu (Chorwacja), L-Universita ta’ Malta (Malta), Christian-Albrechts-Universität zu Kiel (Niemcy) oraz Université de Bretagne Occidentale (Francja). Na SEA-EU studiuje 132 tys. osób.

Uniwersytet Opolski

należy do konsorcjum FORTHEM, którego liderem jest Johannes Gutenberg Universität Mainz (Niemcy), a partnerami: Université de Bourgogne (Francja), Jyväskylän Yliopisto (Finlandia), Universita degli Studi di Palermo (Włochy), Latvijas Universitate (Łotwa), Universitat de Valencia (Hiszpania). W zrzeszonych uczelniach kształci się 218 tys. studentów.

Żadna z polskich uczelni nie jest wprawdzie liderem swojego konsorcjum, ale wszystkie wymienione mają status głównych partnerów. Z kolei Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

należy do grona partnerów stowarzyszonych innego laureata – konsorcjum YUFE, któremu lideruje Universiteit Maastricht (Holandia).

Wyniki konkursu oznaczają, że nie powiodło się dwóm innym naszym uniwersytetom: Wrocławskiemu (partner w konsorcjum InclusU) oraz Łódzkiemu (partner stowarzyszony w TruMotion Alliance).

Każda sieć będąca beneficjentem programu otrzyma 3-letni grant w wysokości maksymalnie 5 mln euro. Ze środków skorzystają m.in. wspólne grupy badawcze, ośrodki transferu technologii, biblioteki. Celem będzie też zwiększenie mobilności pracowników i studentów. Ci ostatni w ramach jednego toku studiów będą mogli skorzystać z oferty współkonsorcjantów.

Sama idea European Universities to pomysł prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który w 2017 roku zaproponował utworzenie sieci uczelni ze wspólnymi programami studiów, dyplomami i prowadzących wspólnie zaawansowane badania naukowe. Mają działać już od najbliższego roku akademickiego. Według pierwotnych zamierzeń, do 2024 roku takich konsorcjów ma być ponad dwadzieścia.

(karma)