×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Polska Akademia Nauk

Nowelizacja ustawy o PAN

Projekt nowelizacji, który 9 lipca przyjęła Rada Ministrów, przedłożył resort nauki. Przewidziano w nim wprowadzenie minimalnych stawek wynagrodzeń zasadniczych dla pracowników naukowych instytutów PAN, instytutów badawczych, instytutów Sieci Badawczej Łukasiewicz i Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie na poziomie równym stawkom minimalnym dla pracowników państwowych uczelni. Obecnie minimalne miesięczne wynagrodzenie zasadnicze dla profesora w uczelni publicznej to 6410 zł. Minimalne wynagrodzenie zasadnicze w jednostce naukowej dla pracownika naukowego nie powinno być mniejsze niż 50% pensji profesorskiej. Profesor instytutu miałby zarabiać nie mniej niż 83% wynagrodzenia profesora (5320 zł), a adiunkt co najmniej 73% (4679 zł).

„Nowe regulacje zrównają zasady określania minimalnych wynagrodzeń zasadniczych dla wszystkich kategorii naukowców, co jest zgodne z postulatami środowiska naukowego. W praktyce minimalne wynagrodzenia pracowników naukowych PAN powinny wzrosnąć” – napisano w komunikacie wydanym po posiedzeniu rządu.

Projekt wprowadza również jednoznaczne sformułowanie, że wykonywanie obowiązków pracowników naukowych Akademii stanowi działalność twórczą o indywidualnym charakterze (o której mowa w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych). Pozwoli to stosować 50-proc. koszty uzyskania przychodów do całości wynagrodzenia.

„Rozwiązania te powinny zatrzymać odpływ pracowników zatrudnionych w jednostkach naukowych i zapewnić im lepsze warunki do rozwoju” – czytamy w komunikacie.

Nowe regulacje mają obowiązywać po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

red