×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Akademickie Mistrzostwa Polski 2019

Dominatorzy ze stolicy

Podobnie jak rok i dwa lata temu rywalizacja zakończyła się triumfem Uniwersytetu Warszawskiego. To już ósma wiktoria tej uczelni od 2008 roku, czyli od momentu, gdy zmaganiom studentów nadano obecną formułę.

Bój o miano najlepszych toczył się do samego końca. Zwycięstwo w klasyfikacji generalnej UW zawdzięcza swoim reprezentantom w siatkówce plażowej , którzy zdominowali zarówno turniej pań, jak i panów w wieńczących cykl zawodach w Gdyni. Drużynowo żacy z UW byli także najlepsi w kolarstwie górskim , snowboardzie mężczyzn (u kobiet: AWF Kraków) oraz tenisie kobiet (u mężczyzn: Uniwersytet Łódzki).

Do końcowej punktacji liczyły się wyniki osiągnięte przez uczelnie w jeszcze 24 innych dyscyplinach: aerobiku sportowym (Politechnika Warszawska), badmintonie (AWF Warszawa), biegach przełajowych (k: AWF Kraków, m: AWF Katowice), brydżu (Akademia Górniczo-Hutnicza), ergometrze sportowym (k: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, m: Akademia Leona Koźmińskiego), futsalu (k: Uniwersytet Jagielloński, m: Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy), jeździectwie (ALK), judo (AWF Warszawa), karate (Politechnika Wrocławska), koszykówce (Politechnika Gdańska), lekkiej atletyce (k: AWF Kraków, M: PG), narciarstwie (k: AWF Kraków, m: AWF Katowice), pływaniu (k: AWF Wrocław, m: AWF Katowice), piłce nożnej (Politechnika Opolska), piłce ręcznej (k: AWF Katowice, m: PO), siatkówce (k: Uniwersytet Opolski, m: Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Opolu), szachach (ALK), tenisie stołowym (k: ALK, m: PWSZ w Zamościu), trójboju siłowym (k: PG, m: Wojskowa Akademia Techniczna), wioślarstwie (ALK), wspinaczce (k: UJ, m: AGH), żeglarstwie (PG) oraz po raz pierwszy strzelectwie (UKW Bydgoszcz) i szermierce (AWF Katowice). W sumie w całych rozgrywkach wyłoniono 44 drużynowych akademickich mistrzów Polski.

Za UW uplasowały się AGH i PG, co oznacza, że podium jest identyczne jak przed rokiem. W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze cztery uczelnie techniczne: Politechnika Wrocławska (4. miejsce), Politechnika Poznańska (5.), Politechnika Śląska (6.), Politechnika Łódzka (9.); dwa uniwersytety: Jagielloński (8.) i Śląski (10.) oraz jedyna AWF – katowicka (7.). Ta ostatnia wygrała za to klasyfikację medalową (trzeci raz z rzędu!), zdobywając w sumie 37 krążków (12 złotych, 17 srebrnych i 8 brązowych), wyprzedzając AWF w Warszawie (11–3–6) i AGH (10–7–6).

Wśród uczelni medycznych najlepszy okazał się Uniwersytet Medyczny w Łodzi. Rywalizację uczelni społeczno-przyrodniczych wygrał Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. W gronie wyższych szkół niepublicznych bezkonkurencyjna była Akademia Leona Koźmińskiego, zaś w klasyfikacji wyższych szkół zawodowych pierwsze miejsce zajęła PWSZ w Tarnowie.

W tegorocznych AMP wzięło udział 146 uczelni. Przedstawiciele 95 z nich przynajmniej raz w ciągu całego sezonu stawali na podium. Do kolejnej rywalizacji studenci staną na początku 2020 roku.

Mariusz Karwowski
 

Fot. Paweł Skraba