×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Polska matematyka

Naukowcy, doktoranci, studenci

Według danych z POL-onu, które uzyskaliśmy dzięki uprzejmości pracowników OPI-PIB, tej chwili w Polsce w dyscyplinie matematyka pracuje 1628 naukowców. Tytuły profesorskie ma 288 z nich. Doktorów habilitowanych, którzy nie posiadają tytułu naukowego jest 418. Najliczniejszą grupą pracowników naukowych w tej dyscyplinie są doktorzy – jest ich 782. W matematyce pracuje też 140 innych pracowników nauki. Badacze określający się jako matematycy zatrudnieni są w 99 szkołach wyższych i instytutach naukowych. Natomiast tylko 28 uczelni – 19 uniwersytetów ogólnych, 6 uczelni technicznych i 3 uniwersytety przymiotnikowe – oraz Instytut Matematyczny PAN zgłosiły do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, że uprawia dyscyplinę matematyka, która zostanie poddana ewaluacji.

Wg aktualnej klasyfikacji dziedzin i dyscyplin naukowych uprawnienia do nadawania stopnia doktora z zakresu matematyki ma 21 uczelni, a do habilitowania – 15 uczelni. Doktoryzować i habilitować z matematyki może też Instytut Matematyczny PAN.

W polskich instytucjach naukowych działa 21 studiów doktoranckich z zakresu matematyki. Kształci się na nich 382 doktorantów. Studia matematyczne pierwszego i drugiego stopnia, ogólnoakademickie i praktyczne (nieliczne) prowadzone są na różnych kierunkach, nie tylko na matematyce, ale także pod nazwą, np. analiza danych, inżynieria danych, matematyka i statystyka, matematyka stosowana. Ogółem kształci się na nich prawie 9,5 tys. osób. Większość – prawie 7,2 tys. – na studiach I stopnia. Najwięcej na matematyce – ponad 7 tys. Anglojęzyczny kierunek Applied Mathematics jest prowadzony tylko jako studia II stopnia, a kształci się na nim 60 osób. Na UAM – ciekawe, że nie na Uniwersytecie Pedagogicznym, który prowadzi kierunek matematyka – jest kierunek nauczenie matematyki i informatyki, na którym kształcą się 192 osoby. Ogółem matematyka jest wykładana na 37 uczelniach (w tym tylko jednej niepublicznej), a matematyka z dodatkami (np. „stosowana”, „i statystyka”, „w finansach”) na kolejnych kilkunastu.

(p)