×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Apel historyków

„Wyrażamy zgodne przekonanie, że najlepszym sposobem określania jakości dorobku naukowego jest ocena jego treści, której nie zastąpią żadne współczynniki bibliometryczne” – napisali dziekani wydziałów historycznych i dyrektorzy instytutów historii w uchwale podjętej podczas spotkania na Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie.

W trakcie dwudniowego (23–24 V) zgromadzenia omawiano między innymi sytuację jednostek uniwersyteckich w kontekście najnowszych zmian na polskich uczelniach. Uczestnicy podjęli uchwałę, w której zaapelowali do Rady Doskonałości Naukowej i władz uczelni, by – w myśl Deklaracji z San Francisco (The San Francisco Declaration on Research Assessment , DORA) – punkty przypisane publikacjom nie były podstawą oceny pracowników w procedurach konkursowych, oceny okresowej czy w awansach.

W zjeździe wzięli także udział: prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego prof. Krzysztof Mikulski, wiceprezesi tej organizacji prof. Andrzej Chwalba i dr hab. Andrzej Korytko, a także prof. Krystyna Bartol, przewodnicząca Komisji Nauk Humanistycznych, Społecznych i o Sztuce w Radzie Narodowego Centrum Nauki.

(red)
W następnym numerze opublikujemy wypowiedź prof. Marka Kornata na temat punktacji czasopism w dyscyplinie historia.