×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Nowa Rada

Minister nauki i szkolnictwa wyższego powołał nową Radę NPRH. Na jej czele stanął ponownie historyk i teoretyk literatury prof. Włodzimierz Bolecki z Instytutu Badań Literackich PAN i wiceprezes Zarządu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Obok niego w skład 11-osobowego gremium weszło jeszcze czworo naukowców z minionej kadencji. Są to: prof. Monika Adamczyk Garbowska, literaturoznawczyni, specjalistka z zakresu literatury amerykańskiej i porównawczej z Instytutu Germanistyki i Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej; ks. prof. Józef Marecki, archiwista i historyk, kierownik Katedry Nauk Pomocniczych Historii i Archiwistyki na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie; prof. Tadeusz Szubka, filozof, dyrektor Instytutu Filozofii Uniwersytetu Szczecińskiego; prof. Tomasz Jasiński, historyk, mediewista z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, dyrektor Biblioteki Kórnickiej PAN.

Ponadto w Radzie zasiadają: prof. Janusz Gruchała , literaturoznawca, kierownik Katedry Edytorstwa i Nauk Pomocniczych Uniwersytetu Jagiellońskiego; prof. Iwona Kosek, filolożka, kierownik Zakładu Współczesnego Języka Polskiego w Instytucie Polonistyki i Logopedii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie); dr hab. Urszula Kosińska, historyczka z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego; prof. Wojciech Kunicki, germanista, kierownik Zakładu Historii Literatury Niemieckiej do 1848 r. w Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego; prof. Jan Prostko-Prostyński, historyk, badacz dziejów Bizancjum z UAM oraz prof. Joanna Maria Sosnowska, historyczka sztuki XIX, XX i XXI wieku z Instytutu Sztuki PAN.

Kadencja nowej Rady rozpoczęła się 22 marca i potrwa do 31 marca 2022 roku.

Rada NPRH to zespół doradczy ministra, składający się z przedstawicieli środowiska nauk humanistycznych. Do ich zadań należy m.in. ocena merytoryczna wniosków o przyznanie środków finansowych na realizację projektu złożonych w ramach NPRH oraz opracowanie listy priorytetowych obszarów badawczych w zakresie nauk humanistycznych i jej aktualizacja.

karma