×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

MNiSW

Ekstra 2019

W 2019 r. szkoły wyższe i instytuty naukowe dostały z budżetu dodatkowe środki finansowe. Mam na myśli tzw. uzupełnienie dotacji statutowej, które trafiło do instytucji naukowych w ostatni dzień grudnia 2018 r. i choćby z tej racji jest wykorzystywane dopiero w 2019 r., oraz obligacje Skarbu Państwa, które uczelnie otrzymały w kwietniu, a będą mogły wykorzystać na cele inwestycyjne w następnych latach.

W przypadku uzupełnienia dotacji statutowej mówimy o ponad 825 mln zł, czyli o ponad 40% dodatku do dotacji statutowej, która w 2018 r. miała wartość 2 mld zł (faktycznie są to dwa strumienie finansowe: na utrzymanie potencjału badawczego i na rozwój młodej kadry). Uzupełnienie trafiło do 200 podmiotów. W tej grupie są szkoły wyższe publiczne (104) i niepubliczne (23), instytuty badawcze (4) i instytuty PAN (67 + MIBMiK) oraz Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.

Najwyższa kwota uzupełniła dotację statutową Politechniki Warszawskiej – 28,5 mln zł, co stanowi aż 87% dotacji za rok 2018. Uniwersytet Jagielloński, drugi w kolei, dostał 26,4 mln zł – to około połowy dotacji statutowej z roku 2018. Uzupełnienie dotacji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego – 20,6 mln zł – przekraczało wartość pierwotnej dotacji statutowej, czyli podwoiło ją. Także niektóre uczelnie niepubliczne otrzymały „dodatek” w wysokości 100, a nawet 200% (!) swojej bazowej dotacji za rok 2018 (np. Krakowska Akademia im. Frycza Modrzewskiego odpowiednio: 412,6 tys. i 928 tys. zł, Społeczna Akademia Nauk odpowiednio 338,4 tys. i 742,5 tys. zł). W sumie w 2018 r. 38 niepublicznych szkół wyższych otrzymało dotację statutową o łącznej wysokości ponad 10 mln zł. W ramach uzupełnienia dotacji 23 uczelnie prywatne otrzymały ok. 1 mln zł więcej, czyli w sumie 11,5 mln zł. Słabiej doposażono instytuty PAN oraz badawcze. I tak Narodowe Centrum Badań Jądrowych otrzymało 12 mln zł (najwięcej wśród instytutów badawczych, ale to „tylko” nieco ponad 30% statutówki), a Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie – 4,4 mln zł (najwięcej wśród instytutów PAN, ale to tylko 7% jego statutówki). Wartość uzupełnień dotacji statutowej nie wpłynęła na wysokość bazy naliczenia subwencji na rok 2019.

Obligacje trafiły do 134 uczelni publicznych w kwietniu. Najwyższe wartości sięgają 50 mln zł – tyle otrzymała Politechnika Warszawska. Najniższa wartość przyznanych obligacji wynosi 151 tys. zł – tyle otrzymało Prawosławne Seminarium Duchowne w Warszawie, które należy do grona sześciu uczelni związków wyznaniowych finansowanych na zasadach uczelni publicznych. W tej grupie są też Katolicki Uniwersytet Jana Pawła II w Lublinie, który otrzymał obligacje warte ponad 30 mln zł oraz Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, który dostał obligacje warte 17,7 mln zł.

Poza PW obligacje o wartości bliskiej granicznych 50 mln otrzymały: uniwersytety Warszawski i Jagielloński oraz Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego. W granicach 40 mln zł dostały: uniwersytety im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz uniwersytety medyczne w Gdańsku, Katowicach, Poznaniu i Łodzi. Politechnika Wrocławska z 38,8 mln zł jest tuż za nimi. Uczelnie średniej wielkości – zwane też regionalnymi – jak np. UMCS, UWM, UJK czy politechniki Białostocka i Opolska otrzymały po około 30 mln zł. To dla nich całkiem pokaźna pomoc. Publiczne uczelnie zawodowe nie należą do najgorzej uposażonych. Aż 6 z nich otrzymało w obligacjach powyżej 20 mln zł, a najwyższa wartość wyniosła 27 mln zł (PWSZ w Legnicy). Siedem PUZ-ów, tych najmniejszych, otrzymało poniżej 10 mln zł, a najniższa wartość obligacji w tej grupie wyniosła 2,2 mln zł (PWSZ w Koszalinie).

Piotr Kieraciński