×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Politechnika Świętokrzyska

Rekordowy konkurs

Do IX konkursu Student-Wynalazca zgłoszono rekordową liczbę 139 nowatorskich rozwiązań z 20 uczelni. Laureaci pięciu nagród głównych zaprezentują swoje rozwiązania na 47. International Exhibition of Inventions w Genewie.

Piotr Terebun i Michał Kwiatkowski z Politechniki Lubelskiej (na fot. z dr hab. inż. Joanną Pawłat, prof. PL) opracowali urządzenie do obróbki plazmowej nasion, roślin i produktów żywnościowych pod ciśnieniem atmosferycznym. Mateusz Wrzochal z Politechniki Świętokrzyskiej skonstruował urządzenie służące do pomiaru siły pochodzącej od oporów tarcia między elementami wewnątrz łożyska tocznego w funkcji obciążenia osiowego i obrotów. Julia Radwan-Pragłowska i Łukasz Janus z Politechniki Krakowskiej stworzyli bioaktywne nanokompozyty na bazie chitozanu i poli(asparaginianu sodu) dotowane nanocząstkami półprzewodzącymi oraz technologię ich otrzymywania. Michał Pielka z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach jest twórcą układu do monitorowania funkcji lokomotorycznych organizmu, czynności oddechowych oraz pulsu. Ewa Kozłowska-Dymarska, Monika Urbaniak, Monika Grzeszczuk, Jakub Sycz, Jordan Kownacki, Patryk Franczak oraz Iga Matera Agata z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu są autorami 26 wynalazków dotyczących uzyskiwania w wyniku biotransformacji związków steroidowych o wysokim potencjale terapeutycznym.

Wręczono także pięć wyróżnień oraz dziewięć nagród specjalnych ufundowanych przez patronów konkursu organizowanego przez Politechnikę Świętokrzyską. Wzięło w nim udział 361 twórców, w tym 157 studentów. Podobnie jak w ubiegłym roku największą aktywnością wykazali się studenci z Politechniki Lubelskiej, którzy nadesłali aż 24 zgłoszenia. Na kolejnych miejscach uplasowały się: Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie (13), Politechnika Świętokrzyska (10), Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu i Politechnika Wrocławska (po 9). Przez dziewięć lat zgłoszono łącznie 791 rozwiązań będących efektem prac badawczo-rozwojowych 1748 twórców. Laureaci konkursu zdobyli na genewskiej wystawie 16 złotych, 14 srebrnych i 5 brązowych medali.

karma