×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Polsko-chińskie badania

Siedem projektów o wartości 3 mln euro wyłoniono w pierwszym polsko-chińskim konkursie bilateralnym, organizowanym ze strony polskiej przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Dwa z nich zrealizują naukowcy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Wydział Nauki o Żywności otrzymał blisko 2 mln zł na badania dotyczące izolacji, utrwalenia i oceny bioaktywnych właściwości składników wyizolowanych z mleka, takich jak pochodne laktozy czy białka otoczki kuleczek tłuszczowych. Zanalizowana zostanie także współzależność pomiędzy spożyciem prozdrowotnych produktów mleczarskich a oczekiwaniami konsumentów. W efekcie trzyletniego projektu DairyFunInn, który ruszy we wrześniu, na polski i chiński rynek trafią artykuły mleczne wzbogacone o wysokiej jakości składniki.

O połowę mniej środków dostaną naukowcy z Wydziału Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa UWM, którzy przygotują jednolite modele jonosferyczne dla wszystkich liczących się satelitarnych systemów nawigacyjnych (GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou) działających w czasie rzeczywistym.

Pozostali laureaci planują stworzyć nowoczesne nanostruktury na krzemie przeznaczone na emitery w podczerwieni (Politechnika Wrocławska), katalizator dla pojazdów napędzanych silnikami Diesla (Uniwersytet Jagielloński) oraz efektywną metodę izolacji komórek nowotworowych w medycynie spersonalizowanej (Gdański Uniwersytet Medyczny). Dwa projekty zrealizują instytuty: Wysokich Ciśnień PAN („Wpływ defektów na własności przyrządów elektronicznych na bazie GaN”) oraz Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu („Podwójny efekt supresji genu BCLllB w celowanej terapii nowotworów z komórek T”). Wszystkie polskie instytucje będą współpracowały w badaniach z chińskimi partnerami.

W sumie w premierowej odsłonie konkursu złożono 139 wniosków na łączną kwotę około 233 mln złotych. Aplikacje mogły składać instytucje badawcze, instytucje szkolnictwa wyższego oraz małe i średnie przedsiębiorstwa prowadzące działalność B+R. Partnerem NCBR w tym przedsięwzięciu jest Ministerstwo Nauki i Technologii Chińskiej Republiki Ludowej (MOST).

(r)