×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Instytut Chemii Organicznej PAN

Peptydowe nanokapsuły

Sposób na tworzenie peptydowych nanokapsułek, w których zachodzić będą reakcje chemiczne, opracowały prof. Agnieszka Szumna i mgr inż. Hanna Jędrzejewska. W takich organicznych nanoreaktorach będzie można dostarczać w konkretne miejsce w organizmie leki, które nie rozpuszczają się w wodzie.

Wykorzystane do produkcji kapsuł peptydy są ze względu na ich funkcje wymarzonym budulcem do tworzenia katalizatorów, ułatwiających zachodzenie reakcji w komórkach. Ze względu na swoją długość i giętkość nie były dotąd używane do konstruowania nanokapsuł. Badaczki postanowiły więc częściowo ukierunkować i usztywnić peptydy, umieszczając je na dwóch nanometrycznej wielkości fundamentach o kształcie „donic”. Dzięki temu kapsuła jest jednocześnie sztywna i elastyczna.

Z dostępnego arsenału 20 aminokwasów da się zaprojektować peptydy polarne, hydrofobowe albo takie, które mają odpowiednie miejsca katalityczne. W ten sposób w kapsule można umieścić konkretne związki. Na razie badaczkom udało się zamknąć w kapsule i dzięki temu rozpuścić w wodzie fulereny – węglowe cząsteczki o kształcie piłki nożnej. W kolejnym projekcie zajmą się lekami przeciwnowotworowymi opartymi na cisplatynie. Jeśli można je będzie włożyć do kapsuły i sprawić, że otworzy się ona we właściwym miejscu, to będzie postęp w kontrolowanym dostarczaniu leku.

JK