×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Polski Instytut Studiów Zaawansowanych PIASt

Na swoim

Stypendyści PIASt-a: Ana Ljubojević, Catherine Gousseff, Antonino Bondi.

Po dwóch latach od rozpoczęcia działalności w styczniu 2017 r. Polski Instytut Studiów Zaawansowanych PIASt przeniósł się do własnej siedziby. Znajduje się ona w budynku zajmowanych dotąd jedynie przez Instytut Psychologii PAN. Akademia wyremontowała i zaadaptowała na potrzeby PIASt-a najwyższe kondygnacje obiektu. Instytut ma do dyspozycji 12 pokoi do pracy (tylu stypendystów jednorazowo prowadzi tam badania), pomieszczenia biurowe i salę konferencyjną.

Obecny na uroczystości otwarcia nowej siedziby prezes PAN prof. Jerzy Duszyński wyraził nadzieję, że PIASt pozostanie otwarty na międzynarodowy świat nauki. Stypendystów instytutu zapewnił o wsparciu oraz życzył im owocnego pobytu w Warszawie. Zażartował, że ma niewielką obawę, że będzie im tak dobrze w Polskim Instytucie Studiów Zaawansowanych, że nie będą chcieli go opuścić.

Czterech pierwszych stypendystów trafiło do instytutu zaledwie dwa miesiące po inauguracji działalności. Od tamtego czasu swoje badania prowadziło tam 25 badaczy z całego świata, a kolejnych dwunastu obecnie realizuje projekty w zakresie nauk humanistycznych i społecznych. Jest wśród nich 8 kobiet i 4 mężczyzn. Prof. Przemysław Urbańczyk, twórca i dyrektor PIASt-a, twierdzi, że to przypadek, a nie celowa polityka instytutu, który wybiera swoich stypendystów wyłącznie na podstawie merytorycznej oceny wniosków.

Od samego początku prof. Urbańczyk dążył do stworzenia miejsca, gdzie badacze, oderwani od codziennych zajęć i obowiązków, mogą poświęcić się tylko studiom i pisaniu. Jego cel, by instytut był miejscem międzynarodowej współpracy, wymiany myśli i dyskusji stypendystów PIASt-a i polskich naukowców, realizuje się poprzez seminaria, wykłady oraz udział we wspólnych projektach badawczych. Stypendyści podczas pobytu w Polsce skupiają się nie tylko na własnych badaniach, ale też nawiązują współpracę i uczestniczą w polskim życiu naukowym. Podróżują po Polsce, wygłaszają wykłady w ośrodkach akademickich, uczestniczą w konferencjach i seminariach organizowanych przez inne instytuty PAN.

Już w pierwszym roku działalności Polski Instytut Studiów Zaawansowanych PIASt nawiązał współpracę z międzynarodową siecią podobnych sobie instytutów NetIAS. Wkrótce będzie mógł starać się o członkowsko w tej sieci. Współpraca ta zaowocowała dołączeniem do programu EurIAS, w ramach którego PIASt otrzymał dofinansowanie do dwóch stypendiów dla juniorów.

Polski Instytut Studiów Zaawansowanych PIASt oferuje dwanaście dziesięcio– lub pięciomiesięcznych stypendiów w dwóch kategoriach: junior – dla osób, które są co najmniej trzy lata po doktoracie oraz senior – dla tych, którzy uzyskali doktorat co najmniej 10 lat przed złożeniem wniosku.

Dwa lata od powstania Polski Instytut Studiów Zaawansowanych PIASt stanowi istotny element umiędzynarodowienia polskiej nauki. O stypendia w PIASt aplikują badacze z całego świata. Konkursy rozstrzyga międzynarodowa Rada Naukowa, która wybiera stypendystów spośród autorów najlepiej ocenionych przez recenzentów aplikacji.

(MW, PK)