×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

M-ERA.NET, NCN

Lider z Łodzi

Po raz pierwszy w historii projekt, któremu w całości przewodzić będzie polski zespół badawczy, zdobył finansowanie w konkursie organizowanym przez sieć M-ERA.NET. Uniwersytet Łódzki wraz z partnerami z Łotwy (Uniwersytet Stradinša w Rydze, Latvian Biomedical Research and Study Centre) i Hiszpanii (Uniwersytet Alcalá de Henares) podejmie wyzwanie w zakresie kontrolowanego dostarczania leków do mózgu.

– Obecność bariery śródbłonkowej, która otacza nasze naczynia i chroni tkanki organizmu przed drobnoustrojami i substancjami toksycznymi, uznając przy tym wszystkie substancje za niepożądane, powoduje trudność w leczeniu wielu ciężkich chorób mózgu, w tym Alzheimera. Spróbujemy opracować nanosystemy oparte na dendrymerach, dendronach lub nanocząstkach złota, które pokonają tę barierę, co powinno skutkować docelowym dostarczaniem substancji leczniczych – tłumaczy koordynatorka projektu NanoTENDO prof. Maria Bryszewska (na fot.) z Katedry Biofizyki Ogólnej Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska.

Łódzcy naukowcy otrzymają na badania ponad 636 tys. zł, ale nie jest to największa suma, jaka w wyniku konkursu trafi do Polski. Wśród zwycięzców są jeszcze trzy inne polskie grupy badawcze. Blisko 920 tys. zł dostanie dr inż. Sebastian Wachowski z Politechniki Gdańskiej, który we współpracy z Uniwersytetem w Oslo (lider), norweskim instytutem SINTEF i instytutem badawczym Hiszpańskiej Narodowej Rady Naukowej w Walencji zrealizuje projekt FunKeyCat. Jego celem jest wytworzenie nowych materiałów elektrodowych o właściwościach zmieniających się gradientowo w zależności od ich grubości.

Konsorcjum z udziałem Politechniki Poznańskiej (prof. Elżbieta Frąckowiak), w którym są także Uniwersytet w Saragossie UNIZAR (lider) i Narodowy Instytutu Chemii w Lublanie, zajmie się poszukiwaniem nowych, tanich, przyjaznych środowisku kompozytów półprzewodnik/węgiel do wykorzystania ich jako innowacyjne elektrody w bateriach lub kondensatorach nowej generacji. W ramach projektu NOEL powstaną materiały węglowe, jak również węgle domieszkowane warstwowymi siarczkami. Wartość polskiej części badań to prawie 414 tys. zł.

Pół miliona zł otrzyma Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy (dr Agnieszka Tomala), będący wraz z Austrian Excellence Center for Tribology AC2T (lider) i Uniwersytetem Technicznym w Tallinie uczestnikiem projektu HOTselflub. Poprzez modelowanie zaawansowanych materiałów w taki sposób, aby nie tylko zapewnić ich odporność na wysokie temperatury pracy, lecz przede wszystkim uzyskać efekt samo-smarowania, przejawiający się ekstremalnie niskim współczynnikiem tarcia, naukowcy chcą znaleźć alternatywę dla klasycznych rozwiązań tribologicznych.

Sieć M-ERA.NET finansuje badania z obszaru nauk o materiałach oraz inżynierii materiałowej. W tym konkursie do realizacji skierowano 27 ze 166 złożonych wniosków. Wartość zwycięskich projektów to 18,2 mln euro.

MK