×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Politechnika Wrocławska

Grody i zamki w 3D

Plany, wizualizacje i przekroje około 200 śląskich średniowiecznych grodzisk, zamków i dworów, których pozostałości w terenie potrafi dziś dostrzec jedynie wprawne oko archeologa, można znaleźć na portalu „Od grodu do zamku”. Dr Maria Legut-Pintal i mgr inż. arch. Paweł Rajski z Wydziału Architektury PWr przez ostatnich kilka lat zbierali i analizowali setki plików, zdjęć i modeli, korzystając z danych z lotniczego skanowania laserowego udostępnianych przez Centralny Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Udostępniony portal jest „efektem ubocznym” tych prac.

Na stronie, której współtwórcą jest doktorant Radosław Biel, znajdują się zamki, motte (niewielkie rezydencje rycerskie nazywane także tzw. gródkami stożkowatymi), dwory i grodziska, a także kilka nowożytnych fortyfikacji. Technologia 3D pozwala przyjrzeć się technice ich budowy, co jest istotne, bo ta zmieniała się z czasem, dostosowując się do broni, jakiej używano w różnych okresach historycznych. To jedna z najważniejszych cech tych obiektów, która pozwala poddawać je klasyfikacji. Przy każdym umieszczono podstawowe informacje na temat stanowiska oraz ryciny: plany warstwicowe, wizualizacje i przekroje, których jest tam około tysiąca.

Badacze mają nadzieję, że z portalu „Od grodu do zamku” skorzystają pasjonaci lokalnej historii, a dla innych stanie się on inspiracją do odkrywania dawnych dziejów i interesujących miejsc. W przyszłości chcą powiększyć bazę przedstawianych na portalu obiektów. Myślą także o połączeniu jej z innymi podobnymi, funkcjonującymi już bazami np. Polskiej Akademii Nauk czy Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Lucyna Róg, PWr