Aktywni nie tylko w nauce

Agnieszka Książkiewicz

„Studenci UAM bez Granic”

to międzynarodowy projekt realizowany przez członków Koła Naukowego Edukacji Międzykulturowej, działającego na Wydziale Studiów Edukacyjnych UAM. Celem projektu jest realizacja zajęć edukacyjnych z dziećmi i młodzieżą z uboższych części świata, doświadczającymi trudności w sferze edukacji. Projekt obejmuje też część badawczą dotyczącą marzeń dzieci i młodzieży ze wspomnianych krajów. Na podstawie wywiadów przeprowadzonych z uczestnikami oraz wykonanych przez nich fotografii studenci dokonują analizy porównawczej otrzymanych wyników. Kolejne edycje projektu „Studenci UAM bez Granic” odbyły się w Tanzanii, Paragwaju, Indonezji (Wyspa Bali) i Nepalu.

Sukcesy studentów UAM w konkursach GOMC i GOMAC

Od 2009 r. aż sześć zespołów studentów UAM (m.in. kierunków technologie komputerowe, aplikacje internetu rzeczy i AMU-PIE) znalazło się w finale Top 5 Europy – międzynarodowego konkursu Google Online Marketing Challenge (GOMC), organizowanego do 2017 r. przez firmę Google, a dziesięć grup w półfinałowym Top 15 Europy. W 2017 roku zostali Zwycięzcami Europy GOMC, a w zeszłym roku zdobyli tytuł Globalnego Zwycięzcy Global Online Marketing Academic Challenge (GOMAC). Konkurs GOMAC jest organizowany przez międzynarodową społeczność GOMA, zrzeszającą nauczycieli akademickich specjalizujących się w marketingu cyfrowym. Studenci przygotowywali się do udziału w obu konkursach pod opieką dr. Wojciecha Czarta.

Festiwal Kultury Studentów Kulminacje

Kulminacje to Festiwal Kultury Studentów organizowany przez Wydział Nauk Społecznych oraz Wydział Studiów Edukacyjnych UAM. Ideą tego wydarzenia jest wyrażanie siebie poprzez sztukę, pokazanie studenckich talentów, manifestacja odrębności, tworzenie więzi społecznych, współgranie i poznawanie otoczenia. – W dobie wszechobecnej znieczulicy na sztukę, w czasach ogarniającej każdą strukturę konsumpcji, w XXI wieku, w którym królują mass media, nowoczesne technologie i facebook, masz szanse na nowe wyzwania. Stwórz w sobie Kulminacje. Roztańcz, rozśpiewaj, rozegraj, wyrecytuj, zrób zdjęcie. Wejdź w głębszy wymiar sztuki – zachęcają organizatorzy.

Koło Miłośników Języka Papillon

Koło Miłośników Języka Papillon to młode koło naukowe, którego działania koncentrują się wokół poszerzania świadomości społeczeństwa na temat funkcjonowania osób głuchych w Polsce. Koło zostało laureatem konkursu Popularyzator Nauki 2018 w kategorii zespół. Działa na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej, zrzesza także studentów z innych wydziałów (Wydział Nauk Społecznych, Wydział Matematyki i Informatyki). Celem studentów jest przede wszystkim zgłębienie języka i kultury osób z wadą słuchu, przełamywanie stereotypów i dążenie do wzajemnej integracji.

Naukowe Koło Chemików

Członkowie Naukowego Koła Chemików działającego na Wydziale Chemii od lat, dzieląc się swą pasją, starają się pokazywać inną, fascynującą i często zaskakującą stronę chemii oraz wzbudzać nią zainteresowanie wśród różnych grup wiekowych. Studenci organizują pokazy chemiczne i warsztaty dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, także podczas dużych widowisk, takich jak Noc Naukowców oraz Poznański Festiwal Nauki i Sztuki. Wszystkie doświadczenia zostały skrupulatnie opisane i dopracowane, wciąż wprowadzane są nowe elementy. Każdy pokaz jest dostosowywany do okoliczności i wieku oglądających osób.

Gra „Ku Zwycięstwu”

Przedstawić historię Polski na przełomie XIX i XX wieku, jednocześnie tworząc grę? Udało się to studentom Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, tworzącym grupę Hejka Studio (Wojciech Krasucki, Bartosz Kuźnicki, Anna Mączka, Aleksandra Nowak i Maciej Pluciński). Owocem ich pracy jest gra komputerowa Ku Zwycięstwu , którą można już bezpłatnie pobierać ze strony Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Pomoc oraz potrzebne środki studenci zyskali od Fundacji Zakłady Kórnickie. Projekt otrzymał także dofinansowanie z rządowego programu Niepodległa.