×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Doktoranci w Polsce

Obecnie w Polsce kształci się niemal 40 tys. doktorantów, znacząca większość w szkołach wyższych. Połowa z nich robi doktoraty w zakresie nauk humanistycznych i społecznych. Od 2008 r. liczba doktorantów wzrosła o 1/3, a uczestników stacjonarnych studiów doktoranckich o blisko 2/3.

Niestety, równocześnie spada skuteczność studiów doktoranckich. Liczba uzyskiwanych rocznie doktoratów zatrzymała się na poziomie 6 tys. To relatywnie mało w porównaniu do krajów rozwiniętych. Zgodnie z danymi OECD (Education at a Glance, 2016), Polska, ze wskaźnikiem rozpoczynania studiów doktoranckich (entry rate) w ujęciu netto o wartości 3,14%, zajmuje dziesiąte miejsce wśród 33 państw OECD, dla których dostępne są wartości tego wskaźnika (najwięcej: Niemcy – 5,52%, średnia dla całej OECD to 2,50%). Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, jeśli chodzi o wskaźniki ukończenia studiów doktoranckich (graduation rate) w ujęciu netto. Polska, z wartością tego wskaźnika na poziomie 0,4%, zajmuje czwarte miejsce od końca w grupie 31 państw, a ostatnie wśród europejskich państw członkowskich OECD.

Porównanie wartości tych dwóch wskaźników pokazuje, że w Polsce liczba osób kończących studia doktoranckie jest 8-krotnie mniejsza od liczby osób, które podejmują takie studia. Jest to najgorszy wynik wśród 29 państw OECD. Dla całej OECD średnia relacja liczby osób kończących studia doktoranckie do liczby osób podejmujących te studia wynosi 2/3.

(ŁK)