×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Uniwersytety Europejskie

4 polskie uczelnie w grze

Do 28 lutego Komisja Europejska przyjmowała aplikacje do pilotażowego konkursu „European Universities” finansowanego z programu Erasmus+. Zgłosiły się m.in. cztery konsorcja z udziałem polskich uczelni. Wnioski składali liderzy konsorcjów, za wyjątkiem Sojuszu 4EU+, który nie ma lidera. W imieniu tej grupy aplikowała Sorbona.

Partnerami Uniwersytetu Jagiellońskiego w UNA EUROPA są KU Leuven (lider), Université Paris 1 Panthéon – Sorbonne, Universidad Complutense de Madrid, Freie Universität Berlin, University of Edinburgh i Alma Mater Studiorum Universita di Bologna. Studiuje na nich ponad 370 tys. osób.

Uniwersytet Warszawski w sojuszu 4EU+ współpracuje z uniwersytetami: Sorbońskim, w Heidelbergu, Karola w Pradze, Kopenhaskim i Mediolańskim, na których studiuje w sumie prawie 290 tys. osób.

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza jest członkiem konsorcjum EPICUR, w skład którego wchodzą ponadto uniwersytety: w Strasburgu (lider), Amsterdamski, we Fryburgu, Arystotelesa w Salonikach, University of Haute-Alsace, University Bodenkultur w Wiedniu oraz Karlsruher Institut für Technologie. Kształci się na nich ponad 267 tys. studentów.

Uniwersytet Gdański współtworzy konsorcjum „European University of the Seas” wraz z uniwersytetami: w Cádiz (lider), w Splicie, Maltańskim, Christiana-Albrechta w Kilonii oraz Université de Bretagne Occidentale, które łącznie kształcą ponad 131 tys. studentów.

Każda sieć, która znajdzie się w gronie beneficjentów programu, może liczyć na maksymalnie 5 mln euro przez trzy lata. Ze środków skorzystają m.in. wspólne grupy badawcze, ośrodki transferu technologii, biblioteki. Celem będzie też zwiększenie mobilności pracowników i studentów. Ci ostatni w ramach jednego toku studiów będą mogli skorzystać z oferty współkonsorcjantów. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński w wywiadzie dla PAP określił formułę Uniwersytetu Europejskiego jako „wirtualny kampus”. – To federalizacja uczelni bez konieczności ich fizycznego łączenia – wyjaśniał sekretarz stanu w MNiSW. Sama idea to pomysł prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który w 2017 roku zaproponował utworzenie sieci europejskich uniwersytetów ze wspólnymi programami studiów, dyplomami, prowadzącymi wspólnie zaawansowane badania naukowe (o tej koncepcji pisał w FA 7-8/2018 prof. Tomasz Szapiro).

W premierowym rozdaniu szanse na pozytywne rozpatrzenie ma 12 wniosków. Rozstrzygnięcie planowane jest latem. Uniwersytety Europejskie mają działać już od najbliższego roku akademickiego. Do 2024 roku ma ich być około 20.

karma