4 polskie uczelnie w grze
Do 28 lutego Komisja Europejska przyjmowała aplikacje do pilotażowego konkursu „European Universities” finansowanego z programu Erasmus+. Zgłosiły się m.in. cztery konsorcja z udziałem polskich uczelni. Wnioski składali liderzy konsorcjów, za wyjątkiem Sojuszu 4EU+, który nie ma lidera. W imieniu tej grupy aplikowała Sorbona.
Partnerami Uniwersytetu Jagiellońskiego w UNA EUROPA są KU Leuven (lider), Université Paris 1 Panthéon – Sorbonne, Universidad Complutense de Madrid, Freie Universität Berlin, University of Edinburgh i Alma Mater Studiorum Universita di Bologna. Studiuje na nich ponad 370 tys. osób.
Uniwersytet Warszawski w sojuszu 4EU+ współpracuje z uniwersytetami: Sorbońskim, w Heidelbergu, Karola w Pradze, Kopenhaskim i Mediolańskim, na których studiuje w sumie prawie 290 tys. osób.
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza jest członkiem konsorcjum EPICUR, w skład którego wchodzą ponadto uniwersytety: w Strasburgu (lider), Amsterdamski, we Fryburgu, Arystotelesa w Salonikach, University of Haute-Alsace, University Bodenkultur w Wiedniu oraz Karlsruher Institut für Technologie. Kształci się na nich ponad 267 tys. studentów.
Uniwersytet Gdański współtworzy konsorcjum „European University of the Seas” wraz z uniwersytetami: w Cádiz (lider), w Splicie, Maltańskim, Christiana-Albrechta w Kilonii oraz Université de Bretagne Occidentale, które łącznie kształcą ponad 131 tys. studentów.
Każda sieć, która znajdzie się w gronie beneficjentów programu, może liczyć na maksymalnie 5 mln euro przez trzy lata. Ze środków skorzystają m.in. wspólne grupy badawcze, ośrodki transferu technologii, biblioteki. Celem będzie też zwiększenie mobilności pracowników i studentów. Ci ostatni w ramach jednego toku studiów będą mogli skorzystać z oferty współkonsorcjantów. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński w wywiadzie dla PAP określił formułę Uniwersytetu Europejskiego jako „wirtualny kampus”. – To federalizacja uczelni bez konieczności ich fizycznego łączenia – wyjaśniał sekretarz stanu w MNiSW. Sama idea to pomysł prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który w 2017 roku zaproponował utworzenie sieci europejskich uniwersytetów ze wspólnymi programami studiów, dyplomami, prowadzącymi wspólnie zaawansowane badania naukowe (o tej koncepcji pisał w FA 7-8/2018 prof. Tomasz Szapiro).
W premierowym rozdaniu szanse na pozytywne rozpatrzenie ma 12 wniosków. Rozstrzygnięcie planowane jest latem. Uniwersytety Europejskie mają działać już od najbliższego roku akademickiego. Do 2024 roku ma ich być około 20.